Zapisy art. 39 stawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021- 2027 nie wykluczają możliwości realizacji projektu partnerskiego przez podmioty powiązane – czy w takim przypadku możliwa jest realizacja projektu, w którym lider oraz partner będą podmiotami powiązanymi kapitałowo lub osobowo?

Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru FELU.09.04-IP.02-001/23 punktem 3.6 Wymagania dotyczące partnerstwa : 1.Możliwość realizacji projektów w partnerstwie została uregulowana w art. 39 ustawy wdrożeniowej. Przepis ten określa ogólne zasady realizacji projektów partnerskich oraz zasady wyboru partnerów. 2.W ramach projektów partnerskich nie jest dopuszczalne wzajemne zlecanie przez partnerów realizacji zadań przez personel projektu. 3.Wydatki poniesione w ramach projektu przez partnera, który nie został wybrany zgodnie z ustawą wdrożeniową, mogą być uznane za niekwalifikowalne, przy czym wysokość wydatków niekwalifikowalnych uwzględnia stopień naruszenia przepisów ustawy.
4.Podczas oceny projektu członkowie KOP zwracają uwagę, czy wnioskodawca zawarł informację o planowanym partnerstwie oraz partnerach we wniosku o dofinansowanie projektu w sposób wskazany w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie.
5. Beneficjent zobowiązany jest do zawarcia umowy o partnerstwie (porozumienia) szczegółowo określającej reguły partnerstwa. Minimalny zakres umowy o partnerstwie określa załącznik nr 6 do Regulaminu. 6. Sposób egzekwowania przez beneficjenta od partnerów skutków rozliczenia efektów projektu lub zastosowania reguły proporcjonalności z powodu nieosiągnięcia założeń projektu z winy partnera reguluje umowa o partnerstwie. IV. Zasady finansowania projektu 4.1 Wkład własny
1. Wniesienie wkładu własnego podlega ocenie na podstawie kryterium specyficznego dostępu nr 10: Wnioskodawca i/lub partner wnosi wkład własny w wysokości co najmniej 5% wartości projektu.
2. Wkładem własnym jest wkład beneficjenta do projektu (pieniężny lub niepieniężny), który nie zostanie beneficjentowi przekazany w formie dofinansowania (różnica między kwotą wydatków kwalifikowalnych a kwotą dofinansowania przekazaną beneficjentowi, zgodnie ze stopą dofinansowania dla projektu rozumianą jako procent dofinansowania wydatków kwalifikowalnych).
3. Wkład własny wnioskodawcy jest wykazywany we wniosku o dofinansowanie projektu, przy czym to wnioskodawca określa formę wniesienia wkładu własnego.
4. Źródłem finansowania wkładu własnego mogą być zarówno środki publiczne jak i prywatne.
O zakwalifikowaniu źródła pochodzenia wkładu własnego (publiczny/prywatny) decyduje status prawny podmiotu wnoszącego wkład, tj. beneficjenta/partnera/strony trzeciej lub uczestnika. Wkład własny może pochodzić m.in. z budżetu JST, Funduszu Pracy, środków prywatnych, środków PFRON. 5. Wkład własny lub jego część może być wniesiony w ramach kosztów pośrednich jak i bezpośrednich.
6. W ramach kosztów pośrednich rozliczanych za pomocą stawki ryczałtowej wkład własny uznaje się za wkład pieniężny.
7. Beneficjent może wnieść wkład własny w postaci: a) niepieniężnej, lub b) pieniężnej.
8. Wkład niepieniężny polega na wniesieniu (wykorzystaniu na rzecz projektu) nieruchomości, urządzeń, materiałów (surowców), wartości niematerialnych i prawnych, ekspertyz lub nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub nieodpłatnej pracy społecznej członków stowarzyszenia wykonywanej na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. z 2020 r. poz. 2261
z późn. zm.) – ze składników majątku beneficjenta lub majątku innych podmiotów, jeżeli możliwość taka wynika z przepisów prawa oraz zostanie to ujęte w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie projektu.
9. Szczegółowe zasady wnoszenia wkładu niepieniężnego zostały uregulowane w Wytycznych kwalifikowalności.
10. W przypadku niewniesienia wkładu własnego w procencie określonym w umowie o dofinansowanie projektu, IZ pomniejsza kwotę przyznanego dofinansowania, o której mowa
w umowie o dofinansowanie projektu proporcjonalnie, z zachowaniem udziału procentowego określonego w umowie o dofinansowanie projektu.
11. Wkład własny, który zostanie rozliczony w wysokości przekraczającej wykazany w umowie o dofinansowanie procent wydatków projektu może zostać uznany za niekwalifikowalny.

Data zadania pytania: 05.06.2023
Data udzielenia odpowiedzi: 05.06.2023

Pytanie wystepuje w następujących naborach