Chciałbym dowiedzieć się odrobinę więcej odnośnie programu 3.8 GOZ. Klient zajmuje się produkcją mebli na wymiar, natomiast aktualnie zakupuje gotowe elementy w hurtowni, które składa następnie u siebie. Generuje przy tym odpady, którymi nie gospodaruje dotychczas. Docelowo, chce utworzyć linie produkcyjną u siebie, tak żeby zoptymalizować cały proces i choć w efekcie odpadów będzie więcej (w stosunku do aktualnej sytuacji), to surowiec będzie bardziej efektywnie wykorzystywany a odpady zostaną zagospodarowane. Czy w takiej sytuacji, możliwe będzie uzyskanie dotacji GOZ aby utworzyć taką produkcję lokalnie? Klient chciał też utworzyć stanowisko lakiernicze, czy taki koszt też jest szansa jakoś zakwalifikować? Czy jeżeli klient ma kilka różnych PKD pod jedną działalnością jednoosobową, to czy jest to jakaś przeszkoda?

Na zadane przez Pana pytania trudno jest precyzyjnie udzielić odpowiedzi.

W odniesieniu do pierwszego pytania dotyczącego utworzenia linii technologicznej do produkcji mebli w przedsiębiorstwie, należy określić jaki będzie cel tej inwestycji. Czy celem inwestycji faktycznie jest konieczność zagospodarowania powstających obecnie w przedsiębiorstwie małej ilości odpadów. Czy być może celem inwestycji jest zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa poprzez optymalizację produkcji, która doprowadzi faktycznie do zwiększenia wykorzystania surowca (zwiększona wydajność produkcyjna) przy jednoczesnym zwiększeniu wytwarzania odpadów. Wnioskodawca wcześniej kupował gotowe elementy, wycięte przez inny podmiot, wobec czego po zakupie linii produkcyjnej zostanie zwiększone zużycie surowca w przedsiębiorstwie wnioskodawcy przy jednoczesnym zwiększaniu wytwarzania odpadów.

Wydaje się, że głównym celem takiej inwestycji jest zakup linii technologicznej, która umożliwi przedsiębiorstwu rozwój i uniezależnienie się od konieczności zakupu gotowych elementów w hurtowni. Taki rodzaj inwestycji to rozwiązanie prowadzące do wzrostu produkcji, a więc może być również opłacalne pod względem finansowym.

Zgodnie z „Załącznikiem nr 8 do Regulaminu wyboru Projektów – Kryteria Wyboru Projektów” każdy z projektów musi obligatoryjnie spełnić kryterium merytoryczne specyficzne: „Potencjał rynkowy inwestycji.” Kryteriom to jest zdefiniowane poprzez dwa pytania cząstkowe:

1. Czy pomoc nie jest przeznaczona na technologię stanowiącą ustaloną, dochodową praktykę handlową w całej Unii? (dotyczy pomocy udzielanej na podstawie art. 47 Rozporządzenia Komisji (UE) 651/2014)?

2. Czy wnioskodawca wykazał, że inwestycja nie charakteryzuje się dużym potencjałem rynkowym, wysoką efektywnością kosztową i szybkim okresem zwrotu?

Ze względu na brak szczegółowego opisu planowanej inwestycji, nie można wykluczyć, że zakup linii technologicznej do produkcji mebli na wymiar, będzie stanowił znaną i stosowaną technologię oraz że inwestycja taka, może charakteryzować się dużym potencjałem rynkowym, wysoką efektywnością kosztową i szybkim okresem zwrotu. Wówczas projekt taki, nie kwalifikuje się do wsparcia.

Ponadto, należy zauważyć, że zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów głównym celem Działania 3.8 GOZ w przedsiębiorstwach, jest wsparcie przedsiębiorstw w zakresie efektywnego gospodarowania zasobami oraz racjonalnego gospodarowania odpadami, ze szczególnym uwzględnieniem hierarchii postępowania z odpadami, poprzez wprowadzenie nisko odpadowych technologii produkcji oraz technologii zapewniających wykorzystanie możliwie wszystkich składników stosowanych surowców.

Zgodnie z zapisami „Załącznika nr 8 do Regulaminu wyboru Projektów – Kryteria Wyboru Projektów”, każdy projekt obligatoryjnie musi spełnić kryterium merytoryczne specyficzne: „Audyt GOZ wskazuje na zasadność realizacji i kwalifikowalność projektu” w zakresie m.in. pytania pomocniczego: „2. Czy z przedłożonego audytu GOZ wynika, że projekt dotyczy inwestycji kwalifikującej się do wsparcia?”.

W zakresie ww. pytania pomocniczego wskazano, że projekt musi dotyczyć co najmniej z jednego typu inwestycji:

„I. Inwestycje poprawiające efektywne gospodarowanie zasobami18, tj.:

a) ograniczenie netto ilości zużywanych zasobów do produkcji danej ilości produktu w porównaniu z wcześniej istniejącym procesem produkcji w przedsiębiorstwie wnioskodawcy (zużywane zasoby obejmują wszystkie zużywane zasoby materialne, z wyjątkiem energii, a ograniczenie określa się w drodze pomiaru zużycia w okresie 12 miesięcy przed przeprowadzeniem audytu GOZ i oszacowania zużycia w okresie 12 miesięcy po zrealizowaniu inwestycji, z uwzględnieniem wszelkich korekt w zakresie warunków zewnętrznych mogących wpływać na zużycie zasobów);

b) zastąpienie pierwotnych surowców lub substratów surowcami lub substratami wtórnymi w przedsiębiorstwie wnioskodawcy (ponownie użytymi lub pochodzącymi z odzysku, w tym z recyklingu);

II. Inwestycje w zakresie gospodarki odpadami:

a) inwestycje zapobiegające wytwarzaniu odpadów w przedsiębiorstwie wnioskodawcy;

b) inwestycje ograniczające wytwarzanie odpadów w przedsiębiorstwie wnioskodawcy;

c) inwestycje w przygotowanie do ponownego użycia odpadów wytwarzanych w przedsiębiorstwie wnioskodawcy;

d) inwestycje w dekontaminację odpadów wytwarzanych w przedsiębiorstwie wnioskodawcy;

e) inwestycje w recykling odpadów wytwarzanych w przedsiębiorstwie wnioskodawcy.”

Biorąc pod uwagę małą ilość informacji wskazaną w pytaniach, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy zaplanowana inwestycja w zakup linii technologicznej do produkcji mebli wpisuje się w którąkolwiek z wyżej wymienionych inwestycji. Jeżeli przedsiębiorstwo wcześniej kupowało gotowe elementy, a po zrealizowaniu inwestycji będzie kupowało materiał i samo wykonywało elementy, to trudno mówić o ograniczeniu wykorzystania zasobów, nawet jeżeli linia byłaby bardzo efektywna. Ponadto wydaje się, że zaplanowana inwestycja nie wpiszę się również w drugi punkt, ze względu na zwiększenie wytwarzania odpadów. Wobec powyższego nie można stwierdzić, że projekt w takiej formie spełni obligatoryjne kryterium w zakresie pytania pomocniczego: „2. Czy z przedłożonego audytu GOZ wynika, że projekt dotyczy inwestycji kwalifikującej się do wsparcia?”.

W odniesieniu do kolejnego pytania: „Klient chciał też utworzyć stanowisko lakiernicze czy taki koszt też jest szansa jakoś zakwalifikować?”. Standardowe stanowisko lakiernicze nie jest wydatkiem kwalifikowalnym w ramach Działania 3.8 GOZ w przedsiębiorstwach.

W odpowiedzi na pytanie „Czy jeżeli klient ma kilka różnych PKD pod jedną działalnością jednoosobową, to czy jest to jakaś przeszkoda?” należy zauważyć, że ilość wpisanych PKD, nie ma znaczenia w przypadku Działania 3.8 GOZ w przedsiębiorstwach. Jednakże zgodne z kryterium formalnym specyficznym: „Zakres projektu dotyczy działalności gospodarczej innej niż gospodarowanie odpadami.”, projekt nie może dotyczyć działalności gospodarczej w zakresie gospodarowania odpadami.

W definicji kryterium wskazano:

„Przez działalność gospodarczą w zakresie gospodarowania odpadami, należy rozumieć (zgodnie z PKD 2007):

− działalność w zakresie gospodarki odpadami, objętej sekcją E: Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją;

− działalność w zakresie obróbki i przetwarzania odpadów, prowadzonej w ramach kodów PKD: 10.11.Z Przetwarzanie i konserwowanie mięsa, z wyłączeniem mięsa z drobiu, 10.91.Z Produkcja gotowej paszy dla zwierząt gospodarskich, 10.92.Z Produkcja gotowej karmy dla zwierząt domowych;

− działalność w zakresie produkcji w procesach rafinacji odpadów w ramach kodów PKD: 24.42.A Produkcja aluminium hutniczego, 24.43.Z Produkcja ołowiu, cynku i cyny, 24.44.Z Produkcja miedzi, 24.45.Z Produkcja pozostałych metali nieżelaznych;

− działalność w zakresie sprzedaży hurtowej odpadów i złomu objętej kodem PKD 46.77.Z Sprzedaż hurtowa odpadów i złomu;

− działalność związaną z przewozem towarów środkami transportu drogowego, przystosowanymi do przewozu odpadów i materiałów wtórnych, w ramach kodu PKD 49.41.Z Transport drogowy towarów.”

Wobec powyższego, należy zweryfikować zakres kodów PKD w ramach, których przedsiębiorstwo prowadzi działalność oraz czy taka działalność nie została wykluczona ze wsparcia.

Data zadania pytania: 06.03.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 06.03.2025

Pytanie wystepuje w następujących naborach