Zgodnie z „Instrukcją wypełniania załączników do wniosku o dofinansowanie, nabór nr FELU.01.02-IP.01-001/24”, załącznik „Pozwolenie na budowę” jest załącznikiem obligatoryjnym w przypadku projektów, do realizacji, których niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Wobec czego, jak również ze względu na specyfikację przedmiotowego projektu, należy taki załącznik przedłożyć do wniosku o dofinansowanie.
Każdy wnioskodawca, planujący realizację projektu, dla którego, zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, ma obowiązek dołączyć aktualne i wykonalne pozwolenie na budowę. Składane pozwolenie na budowę musi być aktualne, tzn. nie starsze niż 3 lata od dnia, w którym decyzja stała się wykonalna, zgodnie z obowiązującymi zapisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane. Należy pamiętać, że załączone do wniosku o dofinansowanie pozwolenie na budowę musi obejmować całość prac w projekcie wymagających uzyskania przedmiotowej decyzji oraz musi być zgodne z wyciągiem z dokumentacji technicznej załączonym do wniosku o dofinansowanie. Należy również pamiętać, iż pozwolenie na budowę musi być wystawione na wnioskodawcę.
Uzyskanie i przedłożenie pozwolenia na budowę nie wyklucza konieczności uzyskania i przedłożenia zgłoszenia właściwemu organowi zamiaru wykonania robót budowlanych, jeżeli zakres prac we wniosku jest szerszy niż ujęty w pozwoleniu na budowę i podlega konieczności dokonania przedmiotowego zgłoszenia bądź zapisy projektu budowlanego lub pozwolenia na budowę wskazują na konieczność dokonania dodatkowych prac podlegających wymogowi dokonania zgłoszenia wykonania robót budowlanych.
Jednocześnie informujemy, iż załącznik „Wyciąg z dokumentacji technicznej” jest obligatoryjny w przypadku projektów obejmujących roboty budowlane, które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.
Data zadania pytania: 27.01.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 27.01.2025