Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów w rodz. 4.1 podmiotami uprawnionymi do uzyskania wsparcia są m.in. duże przedsiębiorstwa, bez względu na ich kategorię. Wsparcie dużych przedsiębiorstw jest jednakże ograniczone przepisami art. 5 ust.2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1058 z dnia 24 czerwca 2021 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności (Dz. Urz. UE L 231/60 z 30.06.2021 r., z późn. zm.)- dalej jako Rozporządzenie EFRR.
Oznacza to, że wsparcie na inwestycje produkcyjne w przedsiębiorstwach innych niż MŚP jest możliwe, jeżeli projekt spełnia warunki określone w art. 5 ust. 2 Rozporządzenia EFRR. Inwestycja produkcyjna rozumiana jest jako inwestycja w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne przedsiębiorstwa dokonana w celu produkcji towarów i usług przyczyniające się w ten sposób do akumulacji brutto i zatrudnienia.
W przypadku, jeżeli projekt będzie dotyczył inwestycji produkcyjnej, może ona uzyskać wsparcie, o ile spełni warunki określone w przywołanym artykule 5 ust. 2 Rozporządzenia EFRR, tj:
a) jeżeli obejmują one współpracę z MŚP w zakresie działań badawczych i innowacyjnych wspieranych na podstawie art. 3 ust. 1 akapit pierwszy lit. a) ppkt (i);
b) jeżeli służą one głównie wspieraniu działań na rzecz efektywności energetycznej i energii odnawialnej na podstawie art. 3 ust. 1 akapit pierwszy lit. b) ppkt (i) oraz (ii);
c) jeżeli są one dokonywane w małe spółki o średniej kapitalizacji i spółki o średniej kapitalizacji zdefiniowane w art. 2 pkt 6 i 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1017 31 za pośrednictwem instrumentów finansowych; lub
d) jeżeli są one dokonywane w małe spółki o średniej kapitalizacji z przeznaczeniem na działania badawcze i innowacyjne wspierane na podstawie art. 3 ust. 1 akapit pierwszy lit. a) ppkt (i);
e) jeżeli przyczyniają się one do osiągnięcia celu szczegółowego w ramach CP 1, określonego w art. 3 ust. 1 lit. a) pkt (vi), lub celu szczegółowego w ramach CP 2, określonego w art.3 ust. 1 lit. b) pkt (ix), w regionach słabiej rozwiniętych i regionach w okresie przejściowym, a także w bardziej rozwiniętych regionach w państwach członkowskich, których średni PKB na mieszkańca jest poniżej średniej unijnej dla UE-27 mierzonej według standardów siły nabywczej i obliczonej na podstawie danych liczbowych dla Unii za lata 2015-2017, skupiając się jednak nadal na MŚP.
Lit. e) stosuje się do programów Interreg, w przypadku gdy na zasięg geograficzny programu w Unii składają się wyłącznie regiony kategorii określonych w tej literze.
Każde duże przedsiębiorstwo zobligowane jest do wypełnienia arkusza „Duże przedsiębiorstwa” w załączniku Biznes Plan cześć opisowa. Arkusz zawiera pytania, na które wnioskodawca jest zobligowany udzielić odpowiedzi. Szczegółowe wyjaśnienia zawarte we wskazanym arkuszu stanowią podstawę do oceny czy projekt kwalifikuje się do wsparcia.