Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie ogłasza nabór w ramach działania
8.4 Integracja społeczno-gospodarcza społeczności marginalizowanych
Nabór zakończony
EFS+
FELU.08.04-IP.02-001/23

Działania 8.4 Integracja społeczno-gospodarcza społeczności marginalizowanych (typ projektu nr 1-6)

14.05.2024

Zestawienie złożonych wniosków

W odpowiedzi na nabór konkurencyjny nr FELU.08.04-IP.02-001/23 w okresie od 14.12.2023 r. do 08.02.2024 r. wpłynęło 19 wniosków o dofinansowanie za pośrednictwem systemu SOWA EFS.

Szczegóły naboru

DLA KOGO

  • Administracja publiczna
  • Organizacje społeczne i związki wyznaniowe
  • Przedsiębiorstwa
  • Partnerzy społeczni
  • Służby publiczne

1. Zgodnie z kryterium specyficznym dostępu nr 1: Typ Wnioskodawcy i/lub Partnera podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie są:

a) Jednostki samorządu terytorialnego,

b) Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,

c) Związki porozumienia i stowarzyszenia jst,

d) Instytucje pomocy i integracji społecznej,

e) Podmioty ekonomii społecznej, w tym przedsiębiorstwa społeczne,

f) Organizacje pozarządowe,

g) Podmioty reintegracyjne,

h) Instytucje rynku pracy,

i) Przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2023 r., poz.221, z późn. zm.) we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.

2. Wnioskodawca jest zobowiązany wskazać we wniosku o dofinansowanie poprawny typ beneficjenta, wskazany w SZOP tj.:

a) Administracja publiczna;

b) Organizacje społeczne i związki wyznaniowe;

c) Partnerzy społeczni;

d) Przedsiębiorstwa;

e) Służby publiczne.

3. We wniosku o dofinansowanie projektu należy wpisać pełną nazwę wnioskodawcy (zgodnie z wpisem do rejestru albo ewidencji właściwych dla formy organizacyjnej wnioskodawcy).

4. Wnioskodawca powinien wskazać we wniosku o dofinansowanie projektu, którą definicję podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie spełnia, w sposób pozwalający osobie oceniającej wniosek jednoznacznie stwierdzić, czy wnioskodawca jest podmiotem uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie zgodnie z zapisami zawartymi w SZOP oraz Regulaminie.

5. Wnioskodawca ma możliwość uzyskania dodatkowej premii punktowej

w wysokości 5 pkt za spełnienie kryterium specyficznego premiującego

nr 3: Doświadczenie Wnioskodawcy i/ lub Partnera: Wnioskodawca i/lub Partner ma doświadczenie i/lub jest zaangażowany w prowadzone działania współpracy międzyregionalnej, transgranicznej, transnarodowej, które wykorzysta w realizacji projektu.

6. Zgodnie z SZOP beneficjent w okresie realizacji projektu prowadzi biuro projektu (lub posiada siedzibę, filię, delegaturę, oddział czy inną prawnie dozwoloną formę organizacyjną działalności podmiotu) na terenie województwa lubelskiego z możliwością udostępnienia pełnej dokumentacji wdrażanego projektu oraz zapewniające uczestnikom projektu możliwość osobistego kontaktu z kadrą projektu.

7. O dofinansowanie nie mogą ubiegać się podmioty podlegające wykluczeniu z ubiegania się o dofinansowanie na podstawie art. 207 ust. 4 ustawy UFP lub wobec których orzeczono zakaz dostępu do środków funduszy europejskich na podstawie odrębnych przepisów:

a) art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1745);

b) art. 9 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz. U. z 2023 r., poz. 2600, z późn. zm.).

8. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest niezaleganie z uiszczaniem podatków, jak również z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub innych należności wymaganych odrębnymi przepisami.

9. O dofinansowanie nie mogą ubiegać się podmioty podlegające sankcjom związanym z przeciwdziałaniem wspieraniu agresji na Ukrainę.

NA CO

  • Działania na rzecz promowania równości szans i aktywnego udziału w życiu społecznym
  • Działania na rzecz poprawy dostępu grup marginalizowanych, takich jak Romowie, do edukacji, zatrudnienia, a także na rzecz wspierania ich włączenia społecznego

1. W ramach postępowania wsparciem mogą zostać objęte wyłącznie następujące typy projektów określone w SZOP w ramach Działania 8.4, tj.

typ projektu nr 1: Kompleksowe programy na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej oraz wykształcenia członków społeczności marginalizowanych obejmujące m.in. działania w zakresie edukacji dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych;

typ projektu nr 2: Działania antydyskryminacyjne na rzecz osób i instytucji z otoczenia środowiska Romów;

typ projektu nr 3: Działania w zakresie edukacji prozdrowotnej (jako działania uzupełniające i wspierające funkcjonowanie w społeczeństwie oraz na rynku pracy);

typ projektu nr 4: Działania w zakresie komunikacji społecznej (jako działania uzupełniające);

typ projektu nr 5: Poprawa dostępu do podstawowych usług społecznych, w szczególności usług pomocy społecznej i opieki zdrowotnej;

typ projektu nr 6: Budowanie zdolności organizacji społeczeństwa obywatelskiego w zakresie działań wspierających integrację społeczno-gospodarczą społeczności marginalizowanych.

2. Zgodnie z obowiązującym w ramach postępowania kryterium specyficznym dostępu nr 3: Działania w ramach projektu powinny mieć charakter zindywidualizowany i dostosowany do zdiagnozowanych, specyficznych potrzeb grup docelowych, jak również zaplanowane przy znacznym stopniu partycypacji grup docelowych: mniejszości narodowe/ etniczne; osoby należące do społeczności marginalizowanych, w tym Romowie oraz ich dzieci; społeczności lokalne.

3. Zgodnie z obowiązującym w ramach postępowania kryterium specyficznym dostępu nr 4: W ramach typu projektu nr 6 realizowana jest interwencja skierowana na budowanie zdolności organizacji społeczeństwa obywatelskiego (zgodnie z art. 9 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1057 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1296/2013 realizujących zadania w zakresie działań wspierających integrację społeczno-gospodarczą społeczności marginalizowanych.

Zapisy świadczące o prowadzeniu działań na rzecz integracji społeczno-gospodarczej społeczności marginalizowanych powinny być zawarte w KRS na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie projektu.

Kryterium ma zastosowanie do typu projektu nr 6.

4. Zgodnie z obowiązującym w ramach postępowania kryterium specyficznym dostępu nr 5: Projekt uwzględnia łącznie typy projektów od 1 do 5. W przypadku realizacji wsparcia w ramach typu projektu nr 6 może być ono realizowane wyłącznie w połączeniu z typami projektów 1-5 łącznie.

5. Zgodnie z obowiązującym w ramach postępowania kryterium specyficznym dostępu nr 6: Każdy typ projektu powinien stanowić odrębne zadanie w planowanym budżecie.

6. Na podstawie kryterium specyficznego dostępu nr 2 ocenie podlega: Zgodność projektu z Kartą Działania 8.4 Integracja społeczno-gospodarcza społeczności marginalizowanych Priorytetu VIII Zwiększanie spójności społecznej Szczegółowego Opisu Priorytetów programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 .

Zgodnie z warunkami określonymi w Karcie Działania 8.4 w ramach SZOP:

7. Społeczności marginalizowane wymagają wsparcia adekwatnego do potrzeb

i problemów z którymi się borykają, zatem istotna jest kwestia wielowymiarowej integracji członków społeczności marginalizowanych zarówno w obszarze społecznym jak i zawodowym ( w tym aktywizacja romskich kobiet,

z poszanowaniem ich kultury, tradycji i odrębności).

8. Konieczne są działania ukierunkowane na zmianę sposobu postrzegania zarówno całych społeczności, jak i poszczególnych ich członków przez ogół społeczeństwa, a w szczególności przez mieszkańców sąsiadujących

z poszczególnymi społecznościami marginalizowanymi.

9. Istotne będą działania nakierowane na zwiększenie dostępności do usług społecznych i zdrowotnych, rozumiane jako zwiększenie gotowości członków społeczności do korzystania i upowszechnienie ich w ramach społeczności

(np. organizacja wizyt lekarskich i pielęgniarskich wśród społeczności marginalizowanych, wsparcie psychologiczne), w tym poprzez wykorzystanie wsparcia dostępnego w ramach Programu. W ramach wsparcia nie będą finansowane koszty leczenia.

10. Niezbędne jest aby działania były zindywidualizowane, dostosowane do zdiagnozowanych, specyficznych potrzeb grup docelowych, jak również zaplanowane przy znacznym stopniu partycypacji grup docelowych.

W szczególności istotne będą działania środowiskowe, animacyjne, realizowane w konkretnych środowiskach czy społecznościach lokalnych.

11. Nie będą realizowane działania służące rozwojowi przedsiębiorczości i samozatrudnienia.

12. Dana osoba nie otrzymuje jednocześnie wsparcia w więcej niż jednym projekcie dofinansowanym ze środków EFS+.

13. Wnioskodawcą w ramach typu 6 mogą być wyłącznie podmioty spełniające definicję organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

14. Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027, finansowanie usług zdrowotnych jest możliwe

w zakresie działań o charakterze diagnostycznym lub profilaktycznym, zaś finansowanie leczenia jest możliwe wyłącznie w ramach opieki długoterminowej, jako wsparcie towarzyszące.

Jak się ubiegać

Jak przygotować wniosek?

Wniosek o dofinansowanie projektu należy opracować z wykorzystaniem generatora wniosków o dofinansowanie w SOWA EFS. Aplikacja dostępna jest za pośrednictwem strony internetowej SOWA EFS (https://sowa2021.efs.gov.pl/), przy czym wsparcie techniczne można będzie uzyskać wyłącznie w godzinach pracy ION, tj. 7:30 – 15:30.

Instrukcja użytkownika Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych Europejskiego Funduszu Społecznego (SOWA EFS) dla wnioskodawców/ beneficjentów oraz Regulamin korzystania z SOWA EFS dostępne są na wyżej wymienionej stronie internetowej

W przypadku założenia w imieniu wnioskodawcy/beneficjenta konta w systemie informatycznym SOWA EFS przez podmioty inne niż wnioskodawca/beneficjent, nie będzie możliwości zmiany właściciela konta w systemie lub przeniesienia wniosku/projektu z konta podmiotu zewnętrznego na konto wnioskodawcy/beneficjenta. Pozostawienie uprawnień do kont w ww. systemie informatycznym poza kontrolą wnioskodawcy/beneficjenta może uniemożliwić proces wnioskowania, negocjacji, podpisania umowy lub realizacji projektu.

Jak składać wniosek?

Online

Wniosek o dofinansowanie projektu jest składany wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem SOWA EFS.

Instytucja ogłaszająca nabór

Lublin, ul. Obywatelska 4

Oni odpowiedzą na Twoje pytania

  • Na tym etapie tj. nie znając szczegółowych zapisów projektu nie można się odnieść i zweryfkować poprawności i kwalifikowalności zaplanowanych przez Wnioskodawcę form wsparcia. ION wskazuje, zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.08.04-IP.02-001/23 Działania 8.4 Integracja społeczno-gospodarcza społeczności marginalizowanych (typ projektu nr 1-6): Szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy de minimis zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Funduszy i polityki Regionalnej z dnia 20 grudnia 2022 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 2782 z późn. zm.) w sprawie udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów finansowanych z (EFS+) na lata 2021-2027.

    Data zadania pytania: 29.12.2023
    Data udzielenia odpowiedzi: 29.12.2023
  • Zgodnie z zapisami ujętymi w programie Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (przyjętym przez Zarząd Województwa Lubelskiego Uchwałą nr CDXVII/7223/2022 z dnia 13 grudnia 2022 roku) zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją wykonawczą nr C(2022)8382 z dnia 24 listopada 2022 roku: społeczności marginalizowane wymagają wsparcia adekwatnego do potrzeb i problemów z którymi się borykają. Istotnym aspektem z punktu widzenia społeczeństwa jest kwestia wieloaspektowej integracji członków społeczności marginalizowanych, zarówno w wymiarze społecznym jak i zawodowym. Ryzyko wykluczenia i zagrożenia ubóstwem dotyczy społeczności marginalizowanych, rozumianych w szczególności jako społeczność romska czy inne mniejszości narodowe lub etniczne. Odmienność kulturowa, językowa czy religijna, kultywowana tradycja, doświadczenia historyczne, czy zasady regulujące funkcjonowanie społeczności częstokroć powodują negatywny odbiór pozostałej części społeczeństwa. Stereotypy i niechętny stosunek ogółu społeczeństwa do członków społeczności marginalizowanych skutkują zamknięciem i odseparowaniem tych społeczności, za cenę integracji i korzystania z możliwości rozwoju oferowanych współcześnie.

    Data zadania pytania: 29.12.2023
    Data udzielenia odpowiedzi: 29.12.2023
  • Tak, jak Pani wskazała Zgodnie z Załącznikiem nr 3 do Regulaminu wyboru projektów Kryteria wyboru projektów w ramach Działania 8.4 (typ projektu 1-6) Integracja społeczno-gospodarcza społeczności marginalizowanych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Kryterium formalne nr 4 Roczny obrót wnioskodawcy jest równy lub wyższy od rocznych wydatków w projekcie złożonym przez wnioskodawcę w odpowiedzi na dany nabór wniosków o dofinansowanie projektu. Jako obrót należy rozumieć wartość przychodów osiągniętych w ostatnim zatwierdzonym roku przez danego wnioskodawcę na dzień składania wniosku o dofinansowanie. Termin naboru wniosków w ramach Działania 8.4 Integracja społeczno-gospodarcza społeczności marginalizowanych (typ projektu nr 1-6) nr FELU.08.04-IP.02-001/23 kończy się 8 lutego 2024 r., zatem proszę wykazać ostatni zamknięty rok obrotowy, tj. 2022 r.

    Data zadania pytania: 29.12.2023
    Data udzielenia odpowiedzi: 29.12.2023
  • Zgodnie z Załącznikiem nr 3 do Regulaminu wyboru projektów Kryteria wyboru projektów w ramach Działania 8.4 (typ projektu 1-6) Integracja społeczno-gospodarcza społeczności marginalizowanych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, ION wyjaśnia, jak poniżej:
    Kryterium ogólne formalne nr 4
    Ocena potencjału finansowego w ramach kryterium ogólnego formalnego nr 4 dokonywana jest w kontekście planowanych rocznych wydatków w projekcie. Polega ona na porównaniu rocznego poziomu wydatków z rocznymi obrotami wnioskodawcy za poprzedni zamknięty rok obrotowy. W przypadku, gdy projekt trwa dłużej niż jeden rok kalendarzowy (12 miesięcy) należy wartość obrotów odnieść do roku realizacji projektu, w którym wartość planowanych wydatków jest najwyższa.
    W związku z powyższym wnioskodawca powinien wskazać wydatki projektu w podziale na lata, np. w ramach sekcji ,,Uzasadnienia wydatków”. Podczas weryfikacji spełnienia kryterium finansowego nie jest możliwe stosowanie proporcji – tzn. w przypadku, gdy wnioskodawca wykazuje obrót za okres krótszy niż rok, należy go odnieść zawsze do pełnej wartości wydatków w roku, gdy są one najwyższe. Do wartości wydatków odnosi się wykazany przez wnioskodawcę obrót w pełnej wysokości.

    Data zadania pytania: 09.01.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 09.01.2024
  • Termin „społeczeństwo obywatelskie” odnosi się do wszystkich form działalności społecznej podejmowanych przez pojedyncze osoby lub grupy niezwiązane z państwem i niezarządzane przez organy państwowe. Organizacja społeczeństwa obywatelskiego stanowi strukturę organizacyjną, której członkowie kierują się interesem ogólnym przy wykorzystaniu procesu demokratycznego. Pełni ona rolę mediacyjną między organami publicznymi a obywatelami. Art. 15 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej uznaje znaczenie społeczeństwa obywatelskiego dla dobrej administracji Unii Europejskiej (UE). Art. 11 Traktatu o Unii Europejskiej podkreśla potrzebę regularnego przeprowadzania otwartych i przejrzystych dialogów z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, na przykład przy sporządzaniu wniosków dotyczących aktów prawnych UE.
    Przykłady takich organizacji obejmują:
    - partnerów społecznych (związki zawodowe i federacje pracodawców);
    - organizacje pozarządowe (np. zajmujące się ochroną środowiska i konsumentów);
    - organizacje lokalne (np. stowarzyszenia młodzieżowe lub stowarzyszenia rodzin).
    Zgodnie z Listą Wskaźników Kluczowych 2021-2027 EFS+ organizacje społeczeństwa obywatelskiego powinny być definiowane przez kryteria takie jak:
    - istnienie struktury organizacyjnej oraz formalna rejestracja,
    - strukturalna niezależność od władz publicznych (zwłaszcza w wymiarze organów założycielskich, kontroli udziałów czy nadzoru właścicielskiego),
    - niezarobkowy charakter organizacji,
    - suwerenność i samorządność,
    - dobrowolność przynależności.
    W związku z powyższym mikroprzedsiębiorstwo nie wpisuje się w definicję organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

    Data zadania pytania: 09.01.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 09.01.2024
  • Mając na uwadze zapisy SZOP: społeczności marginalizowane wymagają wsparcia adekwatnego do potrzeb i problemów z którymi się borykają, zatem istotna jest kwestia wielowymiarowej integracji członków społeczności marginalizowanych zarówno w obszarze społecznym jak i zawodowym (w tym aktywizacja romskich kobiet, z poszanowaniem ich kultury, tradycji i odrębności). Niezbędne jest, aby działania były zindywidualizowane, dostosowane do zdiagnozowanych, specyficznych potrzeb grup docelowych, jak również zaplanowane przy znacznym stopniu partycypacji grup docelowych. W szczególności istotne będą działania środowiskowe, animacyjne, realizowane w konkretnych środowiskach czy społecznościach lokalnych. W opinii ION, nie ma przeszkód, aby uczestnikami projektu były osoby pracujące, które mogą się wpisywać w typ projektu nr 2 czy 6. Niemniej jednak wnioskodawca powinien mieć na uwadze, że struktura grupy docelowej w projekcie wynika przede wszystkim z przeprowadzonej analizy sytuacji na terenie miejsca, w którym projekt będzie realizowany, jak również powinna wynikać z potrzeb grupy, którą wnioskodawca ma zamiar wspierać. Ponadto grupa docelowa, jej potrzeby oraz bariery na jakie napotyka, jak również dostosowanie zadań do potrzeb wybranej grupy docelowej stanowi jeden z elementów oceny dokonywanej przez KOP.

    Data zadania pytania: 25.01.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 25.01.2024
  • Wnioskodawca powinien opisać grupę docelową we wniosku o dofinansowanie projektu w sposób pozwalający osobie oceniającej jednoznacznie stwierdzić, czy projekt jest skierowany do grupy kwalifikującej się do otrzymania wsparcia zgodnie z zapisami zawartymi w Regulaminie wyboru projektów w sposób konkurencyjny dla Działania 8.4 nr FELU.08.04-IP.02-001/23. Opis grupy docelowej powinien być precyzyjny i uwzględniający tylko te osoby/podmioty, do których Państwo planujecie wsparcie w ramach projektu. Proszę w tym zakresie mieć również na uwadze zapisy ujęte w Załączniku nr 3 Kryteria wyboru projektów w ramach Działania 8.4 typ projektu 1-6.

    Data zadania pytania: 07.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 07.02.2024
  • Regulacje dotyczące stypendium szkoleniowego zostały określone w art. 41 Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2023 r. poz.735). Ww. art. nie uwzględnia osób wskazanych w przesłanym przez Panią pytaniu.

    Data zadania pytania: 07.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 07.02.2024
  • W przypadku realizacji typu projektu nr 6 osoby będące przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego nie muszą należeć do grup społeczności marginalizowanych. Niemniej jednak osoby te muszą wpisywać się w katalog grupy docelowej określonej w podrozdziale 3.3 Regulaminu wyboru projektu nr FELU.08.04-IP.02-001/23.

    Data zadania pytania: 07.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 07.02.2024
  • Zgodnie z obowiązującym w ramach naboru nr FELU.08.04-IP.02-001/23 kryterium specyficznym dostępu nr 5, realizacja typów projektu nr 1,2,3,4 oraz 5 jest obligatoryjna. Oznacza to, że należy przewidzieć w ramach projektu wsparcie w ramach każdego z ww. typów projektu.

    Data zadania pytania: 07.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 07.02.2024

Dokumenty

Finanse

Kwota alokoacji
10 757 138,55
Poziom dofinansowania
do 85%
Forma wsparcia
Szkolenie, Program wsparcia
Typ naboru
Konkurencyjny

Termin naboru

start

14.12.2023

koniec

08.02.2024

Wyniki

IV kwartał

Instytucja ogłaszająca nabór

Lublin, ul. Obywatelska 4