Czy w projekcie obowiązuje minimalna oraz maksymalna wartość projektu, okres realizacji projektu, jak i trwałość projektu dotycząca kontynuacji zadań zaplanowanych do realizacji w projekcie po jego zakończeniu?

Regulamin nie określa minimalnej oraz maksymalnej wartości projektu.

Okres kwalifikowalności wydatków został określony w podrozdziale 3.4 Regulaminu str. 29 - Wymagania czasowe dotyczące projektu

1. Wnioskodawca określa datę kwalifikowalności wydatków w ramach projektu równoznaczną z okresem realizacji projektu, z zastrzeżeniem pkt 4-5, za wyjątkiem wydatków na ustanowienie zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy o dofinansowanie projektu oraz wycenę wkładu niepieniężnego, które mogą być poniesione przed zawarciem umowy o dofinansowanie projektu oraz rozpoczęciem realizacji projektu i które będą mogły zostać uznane za kwalifikowalne pod warunkiem przyjęcia projektu do realizacji. Kwalifikowalność wydatków odnosi się do zadań realizowanych w okresie realizacji projektu.

2. Początkiem okresu kwalifikowalności wydatków jest 1 stycznia 2021 r.

3. Koniec okresu kwalifikowalności wydatków stanowi data 31 grudnia 2029 r.
4. Wskazywany przez wnioskodawcę we wniosku o dofinansowanie projektu okres realizacji projektu jest zarówno rzeczowym, jak i finansowym okresem realizacji projektu. Informacje na temat okresu realizacji projektu zawarte we wniosku powinny pokrywać się z analogicznymi informacjami zawartymi w Harmonogramie.

5. Po zakończeniu realizacji projektu możliwe jest kwalifikowanie wydatków poniesionych po dniu wskazanym jako dzień zakończenia realizacji projektu, o ile wydatki te odnoszą się do zadań realizowanych w okresie realizacji projektu oraz zostały uwzględnione we wniosku o płatność końcową. W takim przypadku wydatki te należy uznać za kwalifikowalne, o ile spełniają pozostałe warunki kwalifikowalności określone w Wytycznych kwalifikowalności.

Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027, trwałość projektu musi być zachowana przez okres 5 lat (3 lat w przypadku MŚP – w odniesieniu do projektów, z którymi związany jest wymóg utrzymania inwestycji lub miejsc pracy) od daty płatności końcowej na rzecz beneficjenta. W przypadku, gdy przepisy regulujące udzielanie pomocy publicznej wprowadzają inne wymogi w tym zakresie, wówczas stosuje się okres ustalony zgodnie z tymi przepisami. Poprzez datę płatności końcowej na rzecz beneficjenta należy rozumieć: datę obciążenia rachunku płatniczego instytucji przekazującej środki beneficjentowi – w przypadku, gdy beneficjentowi w ramach rozliczenia wniosku o płatność końcową przekazywane są środki albo lub datę zatwierdzenia wniosku o płatność końcową - w pozostałych przypadkach.

Jednocześnie zgodnie z kryterium specyficznym dostępu nr 6, w przypadku utworzenia podmiotów reintegracyjnych (Zakład Aktywizacji Zawodowej, Klub Integracji Społecznej, Centrum Integracji Społecznej), kryterium wskazuje wymagany okres trwałości wyżej wymienionych podmiotów. Natomiast w przypadku realizacji innych form wsparcia, Wnioskodawca określa sposób zachowania trwałości rezultatów.

Data zadania pytania: 18.07.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 18.07.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach