Mam pytanie do konkursu FELU.08.01-IP.02-001/24. Czy zgodnie z definicją zawartą w podrozdziale 4.2, pkt. 1 Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027 osoba bierna zawodowo powinna być wykazywana jako osoba wykluczona społecznie? Oraz czy jeżeli osoba bierna zawodowo jest jednocześnie osobą z niepełnosprawnościami to czy wówczas jest osobą doświadczającą wielokrotnego wykluczenia społecznego?

W odpowiedzi na pytania informuję, iż zgodnie z definicja określoną w Liście Wskaźników Kluczowych 2021-2027 – EFS (WLWK): bierni zawodowo to osoby, które w danej chwili nie tworzą zasobów siły roboczej (tzn. nie pracują i nie są bezrobotne). Według Regulamin wyboru projektów w ramach naboru nr FELU.08.01-IP.02-001/24 wsparcie powinno być skoncentrowane na osobach najbardziej oddalonych od rynku pracy, które nie są gotowe do podjęcia pracy (bierne zawodowo), doświadczających złożonych problemów powodujących ubóstwo i wykluczenie społeczne, które w pierwszej kolejności wymagają kompleksowego wsparcia z wykorzystaniem instrumentów aktywizacji społecznej lub zawodowej. Wobec powyższego osobę bierną zawodowo można wykazać jako osobę wykluczoną społecznie.

Natomiast osobą doświadczającą wielokrotnego wykluczenia społecznego jest osoba doświadczająca wykluczenia z powodu więcej niż jednej z przesłanek , o których mowa w pkt 1 Podrozdziału 4.2 „Zasad dotyczących aktywnej integracji” Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027 lub spełniające więcej niż jedną przesłankę określoną w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. W związku z powyższym osoba z niepełnosprawnością , która jest jedocześnie osobą bierną zawodowo może być wskazana jako osoba doświadczająca wielokrotnego wykluczenia społecznego.

Data zadania pytania: 28.06.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 28.06.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach