Regulamin Wyboru Projektów wskazuje w pkt. 4.3.1, iż „W projekcie, którego łączny koszt wyrażony w PLN nie przekracza równowartości 200 tys. EUR w dniu zawarcia umowy o dofinansowanie projektu, rozliczany jest obligatoryjnie za pomocą uproszczonych metod rozliczania wydatków, o których mowa w Regulaminie wyboru projektów”. Jednocześnie podkreśla on, że: „Zastosowanie stawki ryczałtowej kosztów pośrednich oznacza spełnienie warunku, o którym mowa w pkt 2.”. Rozumiem więc, że w tym przypadku nie ma konieczności stosowania kwot ryczałtowych jak to miało miejsce w poprzedniej Perspektywie Finansowej? Jeżeli zostanie zastosowana stawka ryczałtowa przy obliczeniu kosztów pośrednich to pozostałe koszty rozliczane są jako koszty rzeczywiście poniesione?

Zgodnie z art. 53 ust. 2 rozporządzenia ogólnego, jeśli łączny koszt projektu wyrażony w PLN nie przekroczy kwoty 200 tys. EUR w dniu zawarcia umowy, projekt obligatoryjnie jest rozliczany za pomocą uproszczonych metod rozliczania wydatków. Następnie, zgodnie z wytycznymi dot. kwalifikowalności wydatków (Podrozdział 3.10., podpunkt 9), koszty rozliczane uproszczoną metodą rozliczania wydatków są traktowane jak wydatki faktycznie poniesione. Nie ma obowiązku gromadzenia faktur i innych dokumentów księgowych o równoważnej wartości dowodowej na potwierdzenie poniesienia wydatku w ramach projektu.

Natomiast, szczegółowe informacje dotyczące udzielania zamówień w ramach projektów znajdują się w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 w podrozdziale 3.2 „Zasada konkurencyjności”. Zasady konkurencyjności nie stosuje się do zamówień, których wartość nie przekracza kwoty 50 000,00 PLN netto.

Data zadania pytania: 01.06.2023
Data udzielenia odpowiedzi: 01.06.2023

Pytanie wystepuje w następujących naborach