W związku z planowanym aplikowaniem w ramach przedmiotowego konkursu zwracam się z zapytaniem ws. wskaźników: - liczba osób objętych wsparciem w zakresie równości kobiet i mężczyzn - liczba osób objętych wsparciem w zakresie godzenia życia zawodowego z prywatnym Do jakich konkretnie przykładowych działań należy odnieść te wskaźniki? W ramach projektu realizowane będą np. IPD (pierwsza forma wsparcia), poradnictwo zawodowe, psychologiczne, szkolenia, staże. Czy jeśli np. w ramach, którejś z ww. form wsparcia są np. poruszane/omawiane kwestie: · równouprawnienia kobiet i mężczyzn w kontekście obowiązujących przepisów prawa w Polsce; · przesłanek i podstawowych regulacji prawnych z zakresu polityki równości Unii Europejskiej; · zwalczania stereotypów płciowych i uprzedzeń; · przejawów dyskryminacji ze względu na płeć; · podstawowych pojęć związanych z kwestiami równości kobiet i mężczyzn; · ekonomicznych i społecznych konsekwencji braku równości; dobrych praktyk w zakresie równości kobiet i mężczyzn np. w przedsiębiorstwach, organizacjach, czy w innych krajach to jest to równoznaczne z wykazaniem UP uczestniczących w tym wsparciu do ww. wskaźników, czy konieczne jest zaplanowanie "niezależnego", odrębnego wsparcia (np. szkolenie, poradnictwo, webinarium), które swym zakresem obejmuje wyłącznie przedmiotowe kwestie? Analogicznie proszę o wskazanie adekwatnej odpowiedzi w zakresie wskaźnika liczba osób objętych wsparciem w zakresie godzenia życia zawodowego z prywatnym.

Wskaźnik: liczba osób objętych wsparciem w zakresie równości kobiet i mężczyzn - zgodnie z definicją wskaźnika zawartą w LWK 2021-2027 EFS+ oraz załaczniku nr 4 do Regulaminu wyboru w przedmiotowym wskaźniku należy wykazać wszystkie osoby, które zostały objęte wsparciem EFS+ w zakresie równości kobiet i mężczyzn. Wsparcie to dotyczy w szczególności działań mających bezpośredni wpływ na równość płci, a także udziału w szkoleniach, webinariach, warsztatach dotyczących w szczególności kwestii:
• równouprawnienia kobiet i mężczyzn w kontekście obowiązujących przepisów prawa w Polsce;
• przesłanek i podstawowych regulacji prawnych z zakresu polityki równości Unii Europejskiej;
• zwalczania stereotypów płciowych i uprzedzeń;
• przejawów dyskryminacji ze względu na płeć;
• podstawowych pojęć związanych z kwestiami równości kobiet i mężczyzn;
• ekonomicznych i społecznych konsekwencji braku równości;
• dobrych praktyk w zakresie równości kobiet i mężczyzn np. w przedsiębiorstwach, organizacjach, czy w innych krajach.
Wskaźnik: liczba osób objętych wsparciem w zakresie godzenia życia zawodowego z prywatnym - zgodnie z definicją wskaźnika zawartą w LWK 2021-2027 EFS+ oraz załaczniku nr 4 do Regulaminu wyboru w przedmiotowym wskaźnikuwe należy wykazać wszystkie osoby, które zostały objęte wsparciem EFS+ w zakresie godzenia życia zawodowego z prywatnym. Wsparcie w zakresie godzenia życia zawodowego z prywatnym należy rozumieć jako wszelkie formy pomocy uczestniczce/ uczestnikowi projektu, które sprzyjają wypracowaniu równowagi pomiędzy pracą zawodową, a życiem prywatnym dzięki czemu umożliwiają poprawę warunków zatrudnienia lub mogą przyczyniać się do podjęcia pracy zawodowej lub umożliwiają poszukiwanie zatrudnienia lub zmianę pracy na lepszą. Mogą to być np. działania dotyczące elastycznych form zatrudnienia, pracy zdalnej, opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu wsparcie psychologiczne, szkolenia z zarządzania czasem. W projekcie w ramach Działania 9.4 możliwe jest zaplanowanie odrębnego wsaprcia z zakresu tej tematyki lub ujęcie tej tematyki w ramach oferowanych uczestnikom szkoleń. Niemniej jednak w każdym z zastosowanych wariantów Wnioskodawca musi pamiętać o konieczności wylegitymowania się dokumentem potwierdzajacym zrealizowanie tematyki równościowej/godzenia zycia zawodowego z prywatnym itp.

Data zadania pytania: 07.06.2023
Data udzielenia odpowiedzi: 07.06.2023

Pytanie wystepuje w następujących naborach