Zwracam się z zapytaniem dot. grupy docelowej wskazanej w Regulaminie wyboru projektów - nr FELU.09.04-IP.02-001/23: - jaką część grupy docelowej mają stanowić osoby powracające na rynek pracy - czy ma to być 100% uczestników projektu, czy tylko jakaś część np. 60%? - czy osoba powracająca na rynek pracy powinna wpisywać się w grupę osób pozostających bez zatrudnienia lub grupę osób biernych zawodowo? - czy osoby pozostające bez pracy rozumiane są jako osoby bezrobotne?

Kryteria wyboru obowiązujące w ramach przedmiotowego naboru nie określają wartości procentowych, które należy założyć dla osób powracających na rynek pracy. Grupa docelowa planowana do objęcia wsparciem w projekcie powinna wynikać bezpośrednio ze zdiagnozowanego w programie problemu/ problemów grupy docelowej, jakie wnioskodawca chce rozwiązać lub zmienimalizować poprzez realizację projektu. Osoba powracająca na rynek pracy może być rozumiana zarówno jako osoba bierna zawodowo (gdy nie jest osobą pracującą ani osobą bezrobotną) oraz jako osoba bezrobotna (osoba pozostająca bez pracy, gotowa do podjęcia pracy i aktywnie poszukująca pracy). Osoby pozostające bez zatrudnienia to osoby bezrobotne oraz bierne zawodowo.
Zgodnie z SZOP oraz Regulaminem wyboru projektów grupę docelową w ramach Działania 9.4 stanowią:
w ramach typu projektu 1, 2:
- osoby, w szczególności kobiety pozostające bez zatrudnienia,
- osoby, w szczególności kobiety bierne zawodowo,
- osoby powracające na rynek pracy,
w ramach typu projektu 3, 4:
- pracodawcy,
- pracownicy,
w ramach typu projektu 5:
- osoby powracające na rynek pracy,
- pracownicy,
- pracodawcy. IP nie określa proporcji grupy docelowej, jednakże należy mieć na uwadze definicję uczestnika projektu zawartą w Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2021-2027, która mówi, iż: "uczestnikiem projektu jest osoba fizyczna, bez względu na wiek, bezpośrednio korzystająca z interwencji EFS+. Osoby korzystające bezpośrednio ze wsparcia EFS+ to osoby, które ta interwencja ma na celu wesprzeć (...)" i pod tym kątem określić grupe docelową. Nie ma również konieczności, aby osoba powracająca na rynek pracy wpisywała się w grupę osób pozostających bez zatrudnienia lub grupę osób biernych zawodowo. Definicja osoby bezrobotnej zawarta jest w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i określa szereg warunków, które należy spełnić, aby uzyskać status osoby bezrobotnej, natomiast osoby pozostające bez pracy nie muszą posiadać statusu osoby bezrobotnej.

Data zadania pytania: 05.06.2023
Data udzielenia odpowiedzi: 05.06.2023

Pytanie wystepuje w następujących naborach