Instytucja Zarządzająca FEL 2021-2027 (IZ FEL), informuje ze zgodnie z interpretacją Ministerstwa Zdrowia zapisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U z 2024 poz. 146 z późn. zm.), projekty z zakresu e-zdrowia oraz telemedycyny nie są wyłączone z obowiązku posiadania opinii o celowości inwestycji (OCI).
Zgodnie z art. 95d ust. 1b ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przez inną inwestycję, o której mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się roboty budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.– Prawo budowlane lub wyposażenie zakładu leczniczego podmiotu leczniczego, jeżeli działania te stanowią główny cel tej inwestycji. Projekt informatyczny o wartości kosztorysowej powyżej 2 mln zł należy traktować analogicznie jak projekt zakładający roboty budowlane lub/i zakup sprzętu i wyposażenia. Na gruncie ww. przepisów inwestycję w zakresie infrastruktury informatycznej dla potrzeb ochrony zdrowia należy zakwalifikować jako „inną inwestycję” w rozumieniu przedmiotowego artykułu.
Jednocześnie IZ FEL wyjaśnia, że konstrukcja systemu IOWISZ umożliwia wnioskodawcy złożenie wniosku o wydanie opinii o celowości inwestycji w dwóch poniższych wariantach:
1) dla inwestycji skutkujących zmianą zakresu udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej,
2) dla inwestycji pozostających bez wpływu na zakres udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej.
Z uwagi na charakter inwestycji z zakresu e-zdrowia i telemedycyny, który nie wpływa na zakres udzielanych świadczeń, podlega ona ocenie o celowości inwestycji na formularzu dla inwestycji pozostających bez wpływu na zakres udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej.
Ponadto IZ FEL wskazuje, że uzyskanie OCI dla projektów z zakresu e-zdrowia i telemedycyny, nie zwalnia z obowiązku uzyskania opinii Ministerstwa Zdrowia w zakresie zgodności projektu z dokumentami strategicznymi i programowymi w obszarze zdrowia cyfrowego oraz jego komplementarności i interoperacyjności z rozwiązaniami centralnymi w zakresie e-zdrowia, dla projektu którego całkowita wartość wynosi minimum 2 mln zł.