Inwestycja w nasze bezpieczeństwo

167 quadów trafiło już do wybranych jednostek ochotniczych straży pożarnych. Wartość jednego pojazdu to 80 tys. zł. Sprzęt będzie wspierał jednostki wchodzące w skład Krajowego Systemu ratowniczo-Gaśniczego. Za jego zakup odpowiada Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej która realizuje projekt „Dostosowanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie województwa lubelskiego do zmian klimatycznych, zmian w środowisku naturalnym oraz zagrożeń cywilizacyjnych”. Projekt finansowany jest z Funduszy Europejskich w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Działanie 3.1 Bezpieczeństwo ekologiczne.

Projekt ma charakter ponadlokalny i jest realizowany na terenie całego województwa lubelskiego. Sprzęt, który otrzymają jednostki straży pożarnej to nie tylko quady, ale także łodzie, ciężkie pojazdy ratowniczo-gaśnicze i inny mniejszy sprzęt, który posłuży podczas akcji ratowniczych.

Kraśnik

9 października 2023: przekazano 18 sztuk dla PSP i OSP z powiatów: janowskiego (5 sztuk), kraśnickiego (8 sztuk), opolskiego (5 sztuk). Czytaj więcej

Zamość

9 października 2023 r – przekazano 24 sztuk dla PSP i OSP z powiatów: biłgorajskiego (12 sztuk), zamojskiego (12 sztuk).

Czytaj więcej

Zobacz

Krasnystaw

24 listopada: 43 quady przekazano OSP i PSP z powiatów: chełmskiego (11), hrubieszowskiego (6), krasnostawskiego (8), łęczyńskiego (5), Świdnickiego (3), tomaszowskiego (10). Czytaj więcej

straż_LKS

Radzyń Podlaski

13 października 2023 – 43 quady trafiły do PSP i OSP z powiatów: radzyńskiego (7), łukowskiego (9), parczewskiego (6), włodawskiego (7), bialskiego (14).

Czytaj Więcej

Zobacz

Straż_LRA

Ryki

8 grudnia 2023 r. – 39 quadów zasiliło jednostki straży pożarnej z powiatów: lubelskiego (15), lubartowskiego (11), puławskiego (8) i ryckiego (5).

Czytaj więcej

Zobacz

Quady to dopiero początek

Oprócz przeazanych już quadów Jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa lubelskiego zostaną wyposażone m.in. w: 44 pojazdy ratowniczo-gaśnicze, 2 samochody z drabinami mechanicznymi, 7 łodzi i specjalistyczny sprzęt ratowniczy (m.in. 173 motopompy, 173 zestawy pilarza), który wesprze również strażaków w likwidacji skutków zdarzeń, które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz dla środowiska naturalnego, w szczególności w trudnodostępnym terenie (m.in.: w zakresie ratownictwa wysokościowego, technicznego, ekologicznego, chemicznego, wodnego i przeciwpowodziowego), a także jako kompleksowe rozwiązanie dostaw wody pitnej w sytuacjach kryzysowych.

Dzięki Funduszom Europejskim strażacy przede wszystkim będą mogli skuteczniej przeprowadzać akcje ratunkowe na obszarze całego województwa. Sprawniejsza będzie też ewakuacja osób poszkodowanych w wypadkach na drogach.

Szacuje się, że w wyniku realizacji projektu:

  • środkami ochrony przed niekontrolowanymi pożarami objęty zostanie obszar o powierzchni 468 542 ha,
  • inwestycje w nowe lub zmodernizowane systemy monitorowania, gotowości, ostrzegania i reagowania w kontekście klęsk żywiołowych i katastrof w przypadku klęsk żywiołowych wyniosą 1 138 000 PLN,
  • zakupionych zostanie 58 wozów pożarniczych wyposażonych w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof,
  • doposażonych w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof zostanie 376 jednostek służb ratowniczych.