Planując wsparcie w ramach istniejących mieszkań Wnioskodawca musi spełnić kluczowy warunek wskazany w SZOP FEL: Beneficjent zapewnia, że wsparcie usług w ramach istniejących mieszkań chronionych, wspomaganych lub mieszkań z usługami/ze wsparciem jest możliwe wyłącznie pod warunkiem zwiększenia liczby miejsc w danym mieszkaniu, bez pogorszenia jakości świadczonych usług. ION zaznacza, że wskazany warunek odnosi się do konkretnego (pojedynczego) mieszkania. W związku z czym, w ramach projektu można założyć wyłącznie finansowanie kosztów zwianych bezpośrednio z utworzeniem 10 nowych miejsc.
Ponadto zgodnie z zapisami Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027 (Wytyczne EFS+, Sekcja 4.3.3.) należy mieć na uwadze wymóg, że w przypadku nieruchomości, w której znajduje się do 7 lokali włącznie, mieszkania chronione, wspomagane lub inne mieszkania z usługami/ze wsparciem mogą stanowić 100% lokali. W nieruchomości o większej liczbie lokali, maksymalna liczba mieszkań chronionych lub wspomaganych wynosi 7 i 25% nadwyżki powyżej 7.
Odnosząc się do realizacji usług asystenckich lub opiekuńczych w mieszkaniach należy wskazać, że zgodnie z Wytycznymi EFS+ (Sekcja 4.3.1) Usługi opiekuńcze i asystenckie: wsparcie w ramach projektu nie spowoduje:
a) zmniejszenia dotychczasowego finansowania usług asystenckich lub opiekuńczych przez beneficjenta oraz
b) zastąpienia środkami projektu dotychczasowego finansowania usług ze środków innych niż europejskie.
Data zadania pytania: 06.09.2023
Data udzielenia odpowiedzi: 06.09.2023