Chodzi o kwalifikowalność wydatków związanych z utworzeniem Dziennych Domów Opieki Medycznej. Załącznik nr 8 do Regulaminu wyboru projektów: Szczegółowe zasady realizacji wsparcia w ramach Działania 8.6 Usługi zdrowotne mówi, że zakres projektu może obejmować wsparcie w zakresie m.in.: - opieki długoterminowej udzielanej w warunkach domowych osobom potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w szczególności opieki pielęgniarskiej długoterminowej; - opieki paliatywnej i hospicyjnej w formach zdeinstytucjonalizowanych; - psychologicznym dla opiekunów prawnych lub faktycznych osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. DDOM nie są więc wprost wymienione, niemniej jednak Regulamin naboru mówi, że działania w zakresie DI usług zdrowotnych muszą być zgodne ze „Strategią Deinstytucjonalizacji: opieka zdrowotna nad osobami starszymi” lub „Strategią Deinstytucjonalizacji: opieka zdrowotna nad osobami z zaburzeniami psychicznymi”, będącymi załącznikami do dokumentu „Zdrowa Przyszłość. Ramy strategiczne dla systemu ochrony zdrowia na lata 2021–2027, z perspektywą do 2030 r.”, w których to DDOM są wymienione są jako jedno z narzędzi deinstytucjonalizacji usług.

Kwestie merytoryczne

W ramach ogłoszonego naboru FELU.08.06-IZ.00-003/24 nie przewiduje się możliwości tworzenia DDOM, ponieważ tego typu wsparcie zostało przewidziane w ramach Działania 8.6 Usługi zdrowotne, jako typ projektu 2a) Wsparcie procesu deinstytucjonalizacji opieki medycznej, w tym: a) na podstawie modeli wypracowanych na poziomie krajowym, np. Dzienny Dom Opieki Medycznej (DDOM), a obecny nabór dotyczy typu projektu 2f).

Zgodnie z obowiązującą wersją Harmonogramu naborów wniosków o dofinansowanie dla programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 IZ FEL nie planuje na ten moment ogłoszenia naboru wniosków na typ projektu 2a).

Data zadania pytania: 13.02.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 19.02.2025

Pytanie wystepuje w następujących naborach