Czy jeśli w projekcie zostaną zaplanowane specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, to powinny zostać one z góry określone tj. czy należy wyodrębnić na etapie wniosku, że będą to np. usługi psychologiczne, rehabilitacyjne, pielęgniarskie (wraz ze wskazaniem liczby godzin przewidzianej na każdy z ww. rodzajów usług) czy też można zaplanować ogólną pulę godzin na specjalistyczne usługi, a ich rodzaj dookreślić / dostosować do potrzeb uczestników dopiero na etapie realizacji projektu?

Kwestie merytoryczne

Zgodnie z kryterium specyficznym dostępu nr 4 Projekt odpowiada na potrzeby i problemy grupy docelowej, zidentyfikowane na obszarze jego realizacji oraz zakłada świadczenie usług społecznych w pierwszej kolejności na obszarach, gdzie usługi te nie są świadczone bądź dostęp do tych usług jest utrudniony. Kryterium to ma na celu poprawę dostępu do usług społecznych na obszarach, gdzie usługi te nie są świadczone, bądź dostęp do tych usług jest utrudniony. Projekt powinien być skierowany do grup wymagających określonego wsparcia, w tym opiekunów faktycznych, zgodnie z uzasadnionymi potrzebami oraz na obszarze, na którym występuje ograniczona dostępność usług wynikająca z przeprowadzonej diagnozy. Diagnoza zostanie przygotowana przez Wnioskodawcę przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu, w oparciu o dostępne, weryfikowalne dane/informacje dotyczące obszaru wsparcia oraz zapotrzebowania na szkolenia kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej. Wnioski z diagnozy powinny zostać zawarte we wniosku o dofinansowanie projektu, a zaplanowane działania powinny odpowiadać na zidentyfikowane problemy.

Wobec powyższego zaplanowane działania w projekcie powinny być z góry określone i dostosowane zgodnie z potrzebami do indywidualnych potrzeb, potencjału i osobistych preferencji odbiorców tych usług (zwłaszcza w przypadku osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i osób z niepełnosprawnościami) wraz ze wskazaniem liczby godzin przewidzianej na każdy z rodzajów usług wymienionych w ww. zapytaniu.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania obejmują usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności i wykonywane są przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. Ponadto należy spełnić wymagania dookreślone w załączniku nr 8 do Regulaminu wyboru projektów: Szczegółowe zasady realizacji wsparcia w zakresie typów projektów 1 a)-d), 2.

Przedmiotem zapytań w zakresie procedury wyboru projektów o charakterze ogólnym oraz dotyczących Regulaminu nie mogą być konkretne zapisy czy rozwiązania zastosowane w danym projekcie.

Ostateczna ocena kwalifikowalności wydatków w kontekście ich niezbędności i osiągnięcia zaplanowanych celów i założonych wskaźników oraz spełnienia kryteriów wyboru projektów, dokonywana jest na etapie oceny formalno-merytorycznej projektu na podstawie całościowych zapisów wniosku o dofinansowanie projektu.

Data zadania pytania: 09.05.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 15.05.2025

Pytanie wystepuje w następujących naborach