Zgodnie z art. 53 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej, mieszkania treningowe i wspomagane mogą być prowadzone przez każdą jednostkę organizacyjną pomocy społecznej[1] lub organizację pozarządową, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 tej ustawy, prowadzące działalność w zakresie pomocy społecznej, pieczy zastępczej lub integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym - na zasadach określonych w art. 25 ustawy o pomocy społecznej. Art. 25 określa zasady zlecenia realizacji zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej, a dokładnie tryb zlecenia prowadzenia mieszkania. Tym samym należy rozumieć, iż w ramach pomocy społecznej osoby kierowane są tylko do mieszkań prowadzonych przez ww. podmioty na zlecenie jednostki samorządu terytorialnego.
Co ważne ww. mieszkania, nie są odrębną jednostką organizacyjną pomocy społecznej, bowiem stanowią jedną z form pomocy społecznej (mianowicie jedno ze świadczeń niepieniężnych określone w art. 36 pkt 2 lit. n ustawy o pomocy społecznej) przygotowującą, przy wsparciu specjalistów, osoby w nich przebywające do prowadzenia niezależnego życia lub wspierającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu.
Podsumowując, mając na uwadze powyższe oraz treść Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027, które to wprost wskazują definicje mieszkania treningowego i wspomaganego i zostały uregulowane w ustawie o pomocy społecznej, należy rozumieć, iż mieszkania treningowe i wspomagane mogą prowadzić samodzielnie jednostki organizacyjne pomocy społecznej wymienione w art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej lub podmioty działające na zlecenie organów administracji publicznej (organizacja pozarządowa, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 tej ustawy, prowadzące działalność w zakresie pomocy społecznej, pieczy zastępczej lub integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym).
Ponadto w przypadku najmu mieszkań na rynku komercyjnym należy mieć na uwadze zachowanie trwałości utworzonych miejsc w mieszkaniu treningowym/wspieranym po zakończeniu realizacji projektu.
[1] Jednostka organizacyjna pomocy społecznej - regionalny ośrodek polityki społecznej, powiatowe centrum pomocy rodzinie, ośrodek pomocy społecznej, centrum usług społecznych - w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (Dz.U. poz. 1818), dom pomocy społecznej, placówkę specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego, ośrodek wsparcia i ośrodek interwencji kryzysowej.
Data zadania pytania: 30.07.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 30.07.2024