Czy możliwe jest zaplanowanie w ramach projektu wsparcia w ramach oferty dostosowanej do indywidualnych potrzeb, potencjału i osobistych preferencji odbiorców tych usług (zwłaszcza w przypadku osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i OzN) usług złotej rączki dla grupy docelowej objętej wsparciem w ramach projektu? Potrzeba zapewnienia usług złotej rączki wynika ze zdiagnozowanych potrzeb oraz pozwoli tym osobom na w miarę możliwości samodzielne funkcjonowanie

Kwestie merytoryczne

Należy mieć na uwadze, że zgodnie z warunkami określonymi dla Działania 8.5 w SZOP (podrozdział 3.2 pkt 11 Regulaminu wyboru projektów) zaplanowane usługi muszą wpisywać się w obszar interwencji EFS+ obejmujący usługi w zakresie: wsparcia rodziny i pieczy zastępczej, wsparcia osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, osób w kryzysie bezdomności, dotkniętych wykluczeniem z dostępu do mieszkań lub zagrożonych bezdomnością, aktywizacji zawodowej, usług w mieszkaniach wspomaganych, mieszkaniach treningowych, reintegracji społeczno-zawodowej, usług zdrowotnych, opiekuńczych, a także wsparcia opiekunów faktycznych.

W ramach tworzenia CUS przyjmuje się, że Wnioskodawca będzie realizował projekt, uwzględniając we wniosku o dofinansowanie projektu wszystkie kamienie milowe wskazane w Regulaminie wyboru projektów. Na etapie czynności przygotowawczych do utworzenia CUS i jego utworzenia (maksymalnie 6 miesięcy od daty rozpoczęcia realizacji projektu), należy założyć m.in.: a) przeprowadzenie lokalnej diagnozy potrzeb i potencjału wspólnoty samorządowej w zakresie usług społecznych. W odniesieniu do usługi złotej rączki zwracamy uwagę, że nie jest ona usługą społeczną, ani sama w sobie nie umożliwi osobom niezależnego życia w środowisku lokalnym. Nie można więc traktować jej jako usługi w społeczności lokalnej. Wnioskodawca powinien zaplanować usługę opiekuńczą lub asystencką z zakresu wskazanego powyżej a następnie na podstawie przeprowadzonej lokalnej diagnozy potrzeb może zaplanować tego typu usługę jako element dodatkowego wsparcia, uzupełnienie wsparcia w ramach realizowanej kompleksowej usługi opiekuńczej, asystenckiej, którego realizacja wynika z indywidualnych potrzeb.

Ostateczna ocena spełnienia kryteriów dokonywana jest podczas oceny formalno-merytorycznej wniosku na podstawie całościowych zapisów wniosku o dofinansowanie.

Data zadania pytania: 24.04.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 24.04.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach