Zgodnie z Kryterium premiującym nr 2: Projekt ukierunkowany jest na co najmniej jedną, inną niż stacjonarna, formę udzielania świadczeń. Do katalogu innych niż stacjonarna forma udzielania świadczeń zaliczyć można poradnie, oddziały dzienne, zespoły leczenia środowiskowego, centra zdrowia psychicznego dla dorosłych.
Natomiast zgodnie z kryterium dostępu specyficznym nr 4: Projekt jest zgodny z Planem Transformacji. W ramach kryterium weryfikowane będzie, czy realizacja projektu jest zgodna z rekomendacjami wskazanymi w Działaniu 3.5. Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień Wojewódzkiego Planu Transformacji Województwa Lubelskiego na lata 2022- 2026. W związku z powyższym Wnioskodawca zobowiązany jest do opisania zgodności zaplanowanego do realizacji wsparcia z Wojewódzkim Planem Transformacji Województwa Lubelskiego na lata 2022-2026.
Ponadto zgodnie z:
- kryterium dostępu specyficznym nr 6: Projekt zakłada właściwy zakres wsparcia. Projekt dotyczący opieki nad dorosłymi osobami z zaburzeniami i chorobami psychicznymi zakłada rozwój zdeinstytucjonalizowych form opieki nad pacjentem oraz przyczynia się do systemowego wdrażania reformy psychiatrii w kierunku modelu psychiatrii środowiskowej i wspiera działania o charakterze komplementarnym do wsparcia na poziomie krajowym. Wsparcie w ramach projektu może mieć charakter związany wyłącznie z formami zdeinstytucjonalizowanymi w zakresie świadczenia usług zdrowotnych oraz powinno przyczyniać się do wdrażania reformy psychiatrii.
- kryterium dostępu specyficznym nr 9: Działania zaplanowane w projekcie wynikają z przeprowadzonej diagnozy potrzeb. Projekt odpowiada na potrzeby i problemy grupy docelowej, zidentyfikowane na obszarze jego realizacji oraz zakłada świadczenie usług zdrowotnych na obszarach, gdzie usługi te nie są świadczone bądź dostęp do tych usług jest utrudniony. Kryterium wynika z zapisów programu FEL 2021-2027 oraz ma na celu poprawę dostępu do usług zdrowotnych na obszarach, gdzie usługi te nie są świadczone, bądź dostęp do tych usług jest utrudniony. Projekt powinien być skierowany do grup wymagających określonego wsparcia, w tym opiekunów faktycznych, zgodnie z uzasadnionymi potrzebami oraz na obszarze, na którym występuje ograniczona dostępność usług wynikająca z przeprowadzonej diagnozy. Diagnoza zostanie przygotowana przez Wnioskodawcę przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu, w oparciu o dostępne, weryfikowalne dane/informacje dotyczące obszaru wsparcia. Wnioski z diagnozy powinny zostać zawarte we wniosku o dofinansowanie projektu, a zaplanowane działania powinny odpowiadać na zidentyfikowane problemy.
- kryterium dostępu specyficznym nr 10: Projekt zakłada wsparcie uczestników projektu w oparciu o indywidualne plany zdrowienia. Projekt zakłada objęcie uczestników projektu zindywidualizowanym wsparciem poprzez przygotowanie i realizację indywidualnego planu zdrowienia. Kryterium ma na celu zapewnienie wysokiej jakości usług poprzez dostosowanie wsparcia do potrzeb i sytuacji uczestnika. Wnioskodawca zapewnia, że wsparcie odbywa się zgodnie z indywidualnie stworzoną ścieżką zdrowienia, z uwzględnieniem diagnozy sytuacji rodzinnej, problemowej lub zagrożenia sytuacją problemową, zasobów, potencjału, predyspozycji, potrzeb.
- kryterium dostępu specyficznym nr 11: Projekt spełnia warunki finansowania usług zdrowotnych. W ramach projektu finansowanie usług zdrowotnych jest możliwe wyłącznie w zakresie działań o charakterze diagnostycznym lub profilaktycznym. Nie jest możliwe finansowanie leczenia osób dorosłych. Kryterium ma na celu określenie możliwych do zaplanowania i sfinansowania wydatków na usługi zdrowotne w ramach zaplanowanej interwencji.
Ponadto zgodnie z kryterium dostępu specyficznym nr 13: Projekt nie powinien powielać wsparcia planowanego na poziomie krajowym, np. w zakresie przygotowania i realizacji specjalistycznych programów diagnozy zaburzeń psychicznych w ramach psychiatrii środowiskowej.
W zakresie deistytucjonalizacji usług dotyczących zdrowia psychicznego osób dorosłych możliwe będą do realizacji m.in. następujące działania:
1) tworzenie ośrodków oferujących kompleksowe świadczenia z zakresu psychiatrii, w tym tworzenie oraz wsparcie działalności Centrów Zdrowia Psychicznego, jako nowych wieloprofilowych jednostek organizacyjnych,
2) tworzenie oraz wsparcie działalności oddziałów dziennych psychiatrycznych w celu zwiększenia dostępności do świadczeń dziennej opieki psychiatrycznej,
3) tworzenie oraz wsparcie poradni sprofilowanych, w szczególności poradni psychogeriatrycznych, mając na względzie demografię województwa,
4) tworzenie oraz wsparcie działalności zespołów leczenia środowiskowego (domowego).
Możliwe będzie również do realizacji wsparcie towarzyszące, które będzie wynikało z potrzeb i sytuacji rodzinnej, problemowej lub zagrożenia sytuacją problemową, zasobów, potencjału, predyspozycji, potrzeb uczestnika projektu.
Ponadto możliwe będą szkolenia i wsparcie kadr jako element projektu. Wsparcie kadr medycznych i niemedycznych (w tym m.in. kadr administracyjnych i zarządzających) w obszarach istotnych z punktu widzenia funkcjonowania ochrony zdrowia może być udzielane co do zasady jako element projektu. Wsparcie tego rodzaju musi być niezbędne do zrealizowania całości zaplanowanej interwencji (projektu).
Zaplanowany nabór przewiduje, że premiowane będą formy wsparcia inne niż stacjonarne tj.: poradnie, oddziały dzienne, zespoły leczenia środowiskowego, centra zdrowia psychicznego dla dorosłych. Formy całodobowe nie będą realizowane w ramach naboru.
Działania zaplanowane w projekcie będą wynikać z przeprowadzonej przez Wnioskodawcę diagnozy, w oparciu o dostępne, weryfikowalne dane/informacje dotyczące obszaru wsparcia.
Ważnym jest, żeby stworzyć warunki pomocy blisko miejsca zamieszkania oraz dostosowane do potrzeb zdrowotnych pacjenta i ukierunkowane na pacjenta zgodnie z jego indywidualną sytuacją i potrzebami.
Nabór, poprzez możliwe do realizacji formy działań, wpisuje się w Wojewódzki Plan Transformacji Województwa Lubelskiego na lata 2022-2026 w zakresie środowiskowej opieki psychiatrycznej i Centrów Zdrowia Psychicznego - Działanie 3.5. Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, w szczególności w następujące rekomendacje:
- Tworzenie ośrodków oferujących kompleksowe świadczenia z zakresu psychiatrii (Centra Zdrowia Psychicznego), jako nowych wieloprofilowych jednostek organizacyjnych,
- Zwiększenie dostępności do świadczeń dziennej opieki psychiatrycznej poprzez zwiększenie liczby oddziałów realizujących te świadczenia,
- Utworzenie poradni sprofilowanych, w szczególności poradni psychogeriatrycznych, mając na względzie demografię województwa,
- Zwiększenie dostępności do świadczeń realizowanych w ramach zespołu leczenia środowiskowego w południowej części województwa.
Wszystkie zaplanowane w projektach działania muszą być zgodne z reformą psychiatrii i komplementarne do działań realizowanych na poziomie krajowym, co wynika z kryterium dostępu specyficznego nr 6: Projekt zakłada właściwy zakres wsparcia, tj.: projekt dotyczący opieki nad dorosłymi osobami z zaburzeniami i chorobami psychicznymi zakłada rozwój zdeinstytucjonalizowych form opieki nad pacjentem oraz przyczynia się do systemowego wdrażania reformy psychiatrii w kierunku modelu psychiatrii środowiskowej i wspiera działania o charakterze komplementarnym do wsparcia na poziomie krajowym. Wsparcie w ramach projektu może mieć charakter związany wyłącznie z formami zdeinstytucjonalizowanymi w zakresie świadczenia usług zdrowotnych oraz powinno przyczyniać się do wdrażania reformy psychiatrii.
Jednak należy pamiętać, że wsparcie nie będzie dotyczyć form całodobowych.
Zgodnie z zapisami Załącznika nr 8 do Regulaminu wyboru projektów wsparcie z EFS+ nie może zastępować finansowania zagwarantowanego z Narodowego Funduszu Zdrowia, a działania projektowe muszą być prowadzone uzupełniająco do świadczeń finansowanych z NFZ. Określono tam również katalog możliwego do realizacji zakresu wsparcia.