Czy w przypadku "co najmniej 30% UP objętych usł.społ. w społ.lokalnej o znacznym stopniu niepełnosprawności i/lub z niepełnosprawnością sprzężoną i/lub z chorobami psychicznymi i/lub niepełnosprawnością intelektualną do kwalifikacji pobytu w Dziennym Domu Pomocy wystarczy orzeczenie o niepełnosprawności, diagnoza choroby psychicznej, zaświadczenie od lekarza o chorobie/niepełnosprawności? Czy powinniśmy wymagać dodakowych dokumentów potwierdzających zakres/stopień samodzilności lub poziom niezbędnego wsparcia? jeśli tak to jakie to powinny być dokumenty i przez kogo wydane? Jak w szczególności w odniesieniu do pozostałych w/w 70% ocenić kwalifikowalność uczestników do pobytu w Dziennym Domu Pomocy? Wg. zał. nr 8 do Regulaminu Dzienny Dom Pomocy to ośrodek wsparcia dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu - w jakiej skali, na podstawie jakiego dokumentu i przez kogo wydanego mamy kwalifikować uczestników projektu? Czy do kwalifikacji uczestnika do pobytu w Dziennym Domu Pomocy wystarczy gdy uczestnik przedstawi ocenę samodzielności w skali Barthel (wystawiona przez niezależną pielęgniarkę środowiskową/ lekarza POZ)? Czy Wnioskodawca może sam przeprowadzić ocenę potrzeb uczestnika np. w skali Barthel (posiadając zespół w skład którego wejdzie lekarz i pielęgniarka środowiskowa) lub inną? Jeśli inną to jaką? Jaka jest minimalna i maksymalna ilość punktów w skali Barthel przy której można przyjąć Uczestnika np. 41-79 punktów? Czy ocena kwalifikowalności uczestnika do pobytu w domu powinna się opierać o ocenę poziomu wparcia/samodzielności przeprowadzona przez Wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności? Jaki przedział punktacji np. 40-69?

Kwestie merytoryczne

Informacje dot. grup docelowych, w tym dokumentów potwierdzających kwalifikowalność uczestników, znajdują się w Regulaminie wyboru projektów (Rozdział III, 3.3 Grupy docelowe): „6. ION wskazuje następujące dokumenty potwierdzające spełnienie przez uczestnika projektu kryterium kwalifikowalności uprawniające do udziału w projekcie, tj. m.in.: a) w przypadku osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu:

• zaświadczenie lekarskie,

• orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,

• wywiad środowiskowy,

• zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej,

• ocena potrzeby wsparcia (…)”.

W przypadku pozyskania przynajmniej jednego z powyższych dokumentów poświadczających spełnienie przez uczestnika projektu kryterium kwalifikowalności, inne, dodatkowe dokumenty nie są wymagane. W sytuacji wyboru kategorii „inny dokument potwierdzające spełnienie przez uczestnika projektu kryterium kwalifikowalności uprawniające do udziału w projekcie” ION zaznacza, że dokumentem potwierdzającym kwalifikowalność uczestnika projektu powinien co do zasady stanowić dokument urzędowy. Dopiero w sytuacji, gdy na daną okoliczność nie jest możliwe uzyskanie zaświadczenia, potwierdzenie kwalifikowalności uczestnika może odbyć się na podstawie złożonego przez niego oświadczenia.

Powyższe wynika z zapisów Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027, zgodnie z którymi: „Warunkiem kwalifikowalności uczestnika projektu lub podmiotu otrzymującego wsparcie jest:

a) spełnienie przez niego kryteriów kwalifikowalności uprawniających do udziału w projekcie, co jest potwierdzone właściwym dokumentem, w szczególności zaświadczeniem lub innym dokumentem wystawionym przez właściwy podmiot, albo oświadczeniem uczestnika projektu lub podmiotu otrzymującego wsparcie, jeżeli kryterium kwalifikowalności nie może zostać potwierdzone dokumentem wystawionym przez właściwy podmiot (…)”.

Data zadania pytania: 19.05.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 26.05.2025

Pytanie wystepuje w następujących naborach