Czy w ramach cross-financingu możliwy jest remont dachu w budynku w którym prowadzone są usługi dla osób w kryzysie bezdomności. Przeciekający dach utrudnia korzystanie z pomieszczeń na piętrze. Remont pomieszczeń na piętrze nie ma sensu bez uszczelnienia dachu. Budynek jest własnością ZNK, jest wynajmowany przez stowarzyszenie na podstawie umowy najmu.

Kwestie merytoryczne Finanse

Przedstawiony rodzaj prac remontowych jest możliwy do uwzględnienia w ramach projektu. Należy jednak mieć na uwadze, w jakiej części wskazany budynek jest wykorzystywany do realizacji projektu. Jeżeli jest to tylko część nieruchomości, to finansowanie również powinno być proporcjonalne. Decydujący może być również czas, w którym realizowane jest wsparcie w ramach projektu, czy ma ono charakter ciągły, czy tylko incydentalny, np. weekendowy.

Tego typu kryteria mają wpływ na spełnienie kwalifikowalności wskazanego wydatku, tj. racjonalności i efektywności oraz zachowania najlepszego efektu przy możliwie najniższych nakładach.

Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności Podrozdział 2.2. Ogólne warunki kwalifikowalności 1) Wydatek jest kwalifikowalny, jeżeli: f) został dokonany w sposób przejrzysty, racjonalny i efektywny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów. Zapisy zawarte w Podrozdziale 2.4. Cross-financing wskazują, iż wartość wydatków w ramach cross-financingu nie może stanowić więcej niż 15% finansowania UE w ramach projektu.

Kwalifikując wydatek do rozliczenia należy mieć na uwadze również zapisy podrozdziału 2.6. Trwałość projektu: 2) Obowiązek zachowania trwałości projektu zgodnie z art. 65 rozporządzenia ogólnego dotyczy projektów EFRR/FS/FST obejmujących inwestycje w infrastrukturę lub inwestycje produkcyjne. W przypadku projektów EFS+ zachowanie trwałości projektu obowiązuje wyłącznie w odniesieniu do wydatków ponoszonych jako cross-financing lub w sytuacji, gdy projekt podlega obowiązkowi utrzymania inwestycji zgodnie z obowiązującymi zasadami pomocy publicznej. 4) W przypadku niezachowania trwałości projektu beneficjent jest zobowiązany do zwrotu kwoty dofinansowania proporcjonalnie do okresu, w którym trwałość projektu nie została zachowana. 5) Naruszenie zasady trwałości projektu następuje w sytuacji wystąpienia w okresie trwałości projektu co najmniej jednej z poniższych przesłanek: a) zaprzestano lub przeniesiono działalność produkcyjną poza region na poziomie NUTS 2, w którym dany projekt otrzymał wsparcie, b) nastąpiła zmiana własności elementu infrastruktury, która daje przedsiębiorstwu lub podmiotowi publicznemu nienależną korzyść, c) nastąpiła istotna zmiana wpływająca na charakter projektu, jego cele lub warunki realizacji, która mogłaby doprowadzić do naruszenia jego pierwotnych celów.

Data zadania pytania: 30.07.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 30.07.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach