Wnioskodawca ma możliwość realizacji projektu pod warunkiem, że zapewni dostępność dla wszystkich użytkowników bez jakiejkolwiek dyskryminacji, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Jeżeli budynek, w którym planowana jest realizacja projektu nie spełnia wymagań określonych w standardach dostępności, wnioskodawca ma możliwość zaplanowania w projekcie działań, które umożliwią uczestnictwo w projekcie osobom z niepełnosprawnościami. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której odmawia się dostępu do uczestnictwa w projekcie osobie z niepełnosprawnościami ze względu na bariery na przykład: architektoniczne, komunikacyjne czy cyfrowe.
Należy mieć na uwadze, że obligatoryjne jest spełnienie kryterium ogólnego horyzontalnego nr 2 tj. Projekt jest zgodny z zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt musi zapewniać dostępność dla wszystkich użytkowników bez jakiejkolwiek dyskryminacji, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, zgodnie z Rozporządzeniem 2021/1060 (w szczególności art. 9), oraz Wytycznymi dotyczącymi realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027.
W ramach niniejszego naboru możliwe jest dostosowanie placówki/szkoły do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zgodnie z kryterium specyficznym dostępu nr 4: Cross – financing i zakup środków trwałych:
a) zakup środków trwałych i/lub wydatków w ramach cross–financingu w projekcie jest możliwy pod warunkiem objęcia takim wsparciem wyłącznie szkół/placówek oświatowych do których skierowany jest projekt.
W ramach niniejszego naboru zgodnie z SZOP, wartość wydatków w ramach cross -financingu stanowi nie więcej niż 25% finansowania UE.
Katalog wydatków, które uznaje się za cross-financing został określony w podrozdziale 2.4.Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021 – 2027 Cross-financing dotyczy wyłącznie takich kategorii wydatków, których poniesienie wynika z potrzeby realizacji danego projektu.
Data zadania pytania: 18.05.2023
Data udzielenia odpowiedzi: 05.06.2023