Czy w ramach działań doradczych wskazywanych w typie 1,2,3 projektu możliwa jest realizacja konsultacji z psychologiem, prawnikiem i doradcą zawodowym dla uczestników projektu?

Kwestie merytoryczne

Zgodnie z warunkami określonymi dla Działania 8.9 w SZOP: „Przewiduje się działania skierowane do osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym edukacyjne, doradcze (…) (typ 1, 2, 3)”. Wnioskodawca może realizować wskazane działania ale ich zasadność musi wynikać ze specyficznych potrzeb grupy docelowej, a przede wszystkim muszą one być racjonalne, efektywne i niezbędne do osiągnięcia zaplanowanych celów i założonych wskaźników. Konieczność realizacji takich zajęć powinna również wynikać z diagnozy, o której mowa w kryterium specyficznym dostępu nr 7: Projekt odpowiada na potrzeby i problemy grupy docelowej zidentyfikowane na obszarze jego realizacji. Ponadto zgodnie z zapisami kryterium specyficznego dostępu nr 9: Wsparcie odbywa się w oparciu o ścieżkę reintegracji: Ścieżka reintegracji może być realizowana w jednym projekcie lub – ze względu na złożoność problemów i potrzeb danej osoby, rodziny lub środowiska – wykraczać poza ramy jednego projektu i być kontynuowana w innym projekcie lub poza projektowo. W związku z powyższym, w ramach przedmiotowego naboru nie jest możliwe finansowanie działań związanych z doradztwem zawodowym. W ramach Działania 8.9 możliwa jest do realizacji wyłącznie aktywizacja społeczna a nie zawodowa.

Niemniej ostateczna ocena wniosku o dofinansowanie projektu oraz weryfikacja zasadności realizacja konsultacji z psychologiem, prawnikiem i doradcą zawodowym zostanie przeprowadzona na etapie oceny formalno-merytorycznej projektu na podstawie całościowych zapisów wniosku o dofinansowanie projektu.

Data zadania pytania: 31.07.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 31.07.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach