Zgodnie z typem projektu 1a. „rozwój usług opiekuńczych świadczonych w społeczności lokalnej, w formach dziennych i całodobowych” istnieje możliwość realizacji dziennych usług opiekuńczych poza miejscem zamieszkania. Niemniej utworzony ośrodek wsparcia musi spełniać standardy Dziennego domu pomocy. Zgodnie z zapisami załącznika nr 8 do Regulaminu wyboru projektów:
„(…) 2. DDP jest ośrodkiem wsparcia przeznaczonym dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, zapewniającym całodzienne usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej oraz społecznej.
3. DDP powinien pełnić funkcję różną od klubu seniora, świetlicy czy klubu samopomocy. Podstawą działalności takiego domu musi być zapewnienie bezpiecznego miejsca pobytu i wsparcia w czynnościach samoobsługowych, a także pielęgnacji osobom, które nie mogą funkcjonować bez pomocy innych osób. W drugiej kolejności DDP może pełnić rolę socjalizacyjną i aktywizującą (…)”.
Zasadniczą kwestią jest zgodność funkcjonowania placówki z typem nr 1 projektu w ramach przedmiotowego naboru oraz ze standardami zawartymi w załączniku nr 8. Nie wyklucza to możliwości użycia nazwy „Klub Seniora”, pod warunkiem spełnienia wymagań określonych w tym załączniku. W przypadku, gdyby działalność Klubu Seniora skupiała się jedynie na formach innych niż zawarte w typie projektu nr 1 i standardach z załącznika nr 8 do Regulaminu, takie wsparcie nie mogłoby być sfinansowane w ramach naboru. Działania aktywizacyjne mogą być realizowane jako działanie towarzyszące.
Data zadania pytania: 01.04.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 08.04.2025