Czy w ramach naboru możemy utworzyć Klub Seniora, który w swojej działalności nie przewiduje świadczenia usług opiekuńczych w tym specjalistycznych usług opiekuńczych? Klub Seniora pełnić będzie funkcję miejsca spotkań dla osób starszych, wspólnego spędzania czasu, realizacji zaplanowanych działań, których celem jest nabycie, przywrócenie lub wzmocnienie kompetencji społecznych, zaradności, samodzielności i aktywności społecznej.

Kwestie merytoryczne

Zaplanowanie działań, których celem jest nabycie, przywrócenie lub wzmocnienie kompetencji społecznych, zaradności, samodzielności i aktywności społecznej jest możliwe w ramach typu projektu nr 1. Aktywizacja społeczna osób najbardziej zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osób starszych. Należy pamiętać, że w omawianym typie grupę docelową nie będą stanowiły tylko osoby starsze a osoby najbardziej zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Ponadto oferowane wsparcie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb osób oraz powinno cechować się kompleksowością. Zgodnie z warunkami określonymi dla Działania 8.9 w Szczegółowym Opisie Priorytetów Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (SZOP), przewiduje się działania skierowane do osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym edukacyjne, doradcze, integracyjne, informacyjne, z zakresu poprawy stanu zdrowia, pozwalające na włączenie lub utrzymanie aktywności społecznej, służące wzmacnianiu więzi społecznych i samopomocowych. Wsparcie powinno obejmować działania na rzecz aktywności osób starszych w zakresie edukacji, integracji wewnątrz i międzypokoleniowej, przeciwdziałania e-wykluczeniu, zwiększenia aktywności w społecznościach lokalnych (typ 1 i 3). Ponadto Wnioskodawca zobowiązany jest do uwzględnienia warunków wynikających z kryteriów specyficznych dostępu obowiązujących w ramach danego naboru, w szczególności kryterium specyficznego dostępu nr 6 Projekt zakłada odpowiednią strukturę grupy docelowej, kryterium specyficznego dostępu nr 7 Projekt odpowiada na potrzeby i problemy grupy docelowej zidentyfikowane na obszarze jego realizacji, kryterium specyficznego dostępu nr 9 Wsparcie odbywa się w oparciu o ścieżkę reintegracji oraz kryterium specyficznego dostępu nr 10 Wsparcie jest realizowane z wykorzystaniem kontraktu socjalnego. Są to kryteria obligatoryjne, a ich spełnienie jest niezbędne do przyznania dofinansowania.

Weryfikacja zasadności oraz racjonalności proponowanych działań projektowych zostanie poddana ocenie formalno-merytorycznej projektu na podstawie całościowych zapisów wniosku o dofinansowanie projektu również w zakresie kwalifikowalności wydatków w kontekście niezbędności ich ponoszenia do realizacji projektu i osiągnięcia jego celów oraz wskaźników.

Data zadania pytania: 31.07.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 31.07.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach