Czy w ramach projektu Gmina może zaplanować wydatki związane z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami w budynku (uwzględniając limit cf 15%), który na ten moment jest częściowo dostępny dla OzN (jest podjazd dla OzN, korytarze o odpowiedniej szerokości, dostępna łazienka)? Na dany moment stan budynku jest wystarczający dla użytkujących go osób, wśród których nie ma osób z niepełnosprawnością ruchową, jednak w ramach projektu Gmina chciałaby włączyć udział osób z większymi potrzebami (osoby z niepełnosprawnością ruchową), i dla ich komfortu beneficjent chciałby wyrównać poziomy podłóg oraz poszerzyć drzwi. Dla osób z większymi potrzebami, o których mowa wsparcie będzie realizowane w głownie w weekendy. Z tego budynku w ciągu tygodnia będą korzystały także osoby nieobjęte projektem natomiast działania dostosowawcze, o które pytamy będą dedykowane uczestnikom projektu i czy w takiej sytuacji możemy założyć w całości koszt wynikający z tego dostosowania w ramach projektu?

Kwestie merytoryczne

Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności Podrozdziałem 2.4 pkt 6 „Cross-financing w projektach EFS+ dotyczy wyłącznie:

  1. zakupu gruntu i nieruchomości, o ile warunki z podrozdziału 3.4 Wytycznych są spełnione,
  2. zakupu infrastruktury rozumianej jako budowa nowej infrastruktury oraz wykonywanie wszelkich prac w ramach istniejącej infrastruktury, których wynik staje się częścią nieruchomości i które zostają trwale przyłączone do nieruchomości, w szczególności adaptacja oraz prace remontowe związane z dostosowaniem nieruchomości lub pomieszczeń do nowej funkcji (np. wykonanie podjazdu do budynku, zainstalowanie windy w budynku, renowacja budynku lub pomieszczeń, prace adaptacyjne w budynku lub pomieszczeniach),
  3. zakupu mebli, sprzętu i pojazdów” (z wyjątkiem sytuacji wskazanej w niniejszym ppkt Wytycznych).

Instytucja Organizująca Nabór (ION) dopuszcza możliwość wykonania wskazanych w pytaniu prac remontowych. Należy jednak mieć na uwadze, że jeżeli wsparcie będzie realizowane tylko w weekendy, to jego finansowanie powinno być proporcjonalne, uwzględniając korzystanie z budynku osób nieobjętych projektem. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, w jakiej części wskazany budynek będzie wykorzystywany do realizacji projektu. Jeżeli jest to tylko część nieruchomości, to finansowanie również powinno być proporcjonalne.

Tego typu kryteria mają wpływ na spełnienie kwalifikowalności wskazanego wydatku, tj. racjonalności i efektywności oraz zachowania najlepszego efektu przy możliwie najniższych nakładach.

Ponadto zgodnie z zapisami Wytycznych dotyczących realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027, w projektach, w których pojawiły się nieprzewidziane na etapie planowania wydatki związane z zapewnieniem dostępności uczestnikowi/uczestniczce (lub członkowi/członkini personelu) projektu, jest możliwe zastosowanie MRU – szczegółowe zasady mechanizmu zostały opisane w pkt. 3.7 Zasady horyzontalne - Mechanizm racjonalnych usprawnień.

Data zadania pytania: 31.07.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 31.07.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach