Zgodnie z kryterium specyficznym dostępu nr 11 Projekt spełnia warunki finansowania usług zdrowotnych - w ramach niniejszego naboru możliwe są wyłącznie działania o charakterze profilaktycznym lub diagnostycznym, nie jest możliwe leczenie osób dorosłych.
Brak możliwości finansowania leczenia ze środków UE zostało również wskazane w zapisach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.
Zgodnie z zapisami Umowy Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce (UP) „Programy profilaktyczne i usługi zdrowotne finansowane z EFS+ co do zasady nie będą obejmować leczenia i zabiegów medycznych innych niż na potrzeby diagnostyki, gdyż leczenie powinno być finansowane ze środków krajowych”. Wymienione wyjątki, w ramach których dopuszczalne jest finansowanie leczenia w projektach dofinansowanych ze środków EFS+ to: leczenie dzieci i młodzieży w ramach nowego modelu opieki psychiatrycznej, osób potrzebujących zdrowotnej opieki długoterminowej świadczonej w formie środowiskowej, pracowników potrzebujących programów rehabilitacyjnych ułatwiających powrót do pracy, świadczeń zdrowotnych w projektach dotyczących innowacji społecznych.
Zgodnie z posiadaną interpretacją Ministerstwa Zdrowia: „UP ujmuje leczenie jak świadczenie gwarantowane, czyli świadczenie opieki zdrowotnej finansowane w całości lub współfinansowane ze środków publicznych na zasadach i w zakresie określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dopuszcza jednocześnie określone wyłączenia, w tym możliwość finansowania z EFS+ leczenia i zabiegów medycznych niezbędnych dla diagnostyki/postępowania diagnostycznego”.
Data zadania pytania: 11.12.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 18.12.2024