Jako Gmina Susiec zamierzamy aplikować o środki w naborze 8.5 Usługi społeczne nr FELU.08.05-IZ.00-003/24, na utworzenie mieszkania treningowego, dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grabowicy- jest to jednostka podległa gminie. Planujemy składać wniosek w partnerstwie z WTZ. Czy w tej sytuacji musimy ogłaszać nabór na partnera czy też możemy "z wolnej ręki" popisać umowę partnerską z WTZ? Dodam, że z posiadanej diagnozy wynika, że uczestnicy WTZ zainteresowani udziałem w projekcie i ich rodziny deklarują uczestnictwo w projekcie tylko pod warunkiem, że zajęcia prowadziły będą osoby pracujące w WTZ, ponieważ już je znają i mają do nich zaufanie. Żaden z uczestników uczęszczających do WTZ, nigdy wcześniej nie korzystał z formy mieszkania treningowego, i nie doświadczył rozłąki z rodzicami i jak się okazuje właśnie ta sytuacja rozłąki z rodzicem już sama w sobie jest dla dla osób niepełnosprawnych z WTZ dużym stresem, dlatego oczekują, że podczas tej formy działań towarzyszyły im będą osoby już im znane dzięki czemu lepiej zniosą rozłakę funkcjonowanie w mieszkaniu treningowym. Biorąc to pod uwagę, gmina widzi sens realizacji projektu jedynie w partnerstwie z WTZ, ponieważ w innym przypadku jest bardzo duże ryzyko, że uczestnicy WTZ nie będą chcieli korzystać ze wsparcia w mieszkaniu treningowym. Będę wdzięczna za informację.

Uprawnione podmioty

Z opisanej w zapytaniu sytuacji wynika, że WTZ jest jednostką organizacyjną Gminy Susiec, więc w tym przypadku nie jest wymagane zawieranie partnerstwa projektowego i wyłanianie partnera zgodnie z art. 39 ustawy wdrożeniowej.

Zgodnie z zapisami art. 53 ustawy o pomocy społecznej wnioskodawcą/podmiotem prowadzącym mieszkanie treningowe może być Gmina Susiec lub jednostka organizacyjna pomocy społecznej danej gminy. W związku z tym, Gmina Susiec powinna być wnioskodawcą i podmiotem prowadzącym mieszkanie treningowe, natomiast WTZ może być wykazany we wniosku o dofinansowanie projektu jako realizator zadań merytorycznych, tj. możliwe jest zatrudnienie do realizacji wsparcia/usług w mieszkaniu treningowym kadry zatrudnionej w WTZ. Obowiązujące zasady zatrudniania personelu merytorycznego projektu zostały wskazane w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027, Podrozdział 3.8. Personel projektu.

Ponadto należy mieć na uwadze, ze zasady tworzenia i funkcjonowania mieszkań treningowych powinny być zgodne z Ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901 z późn. zm.) i Rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 30 października 2023 r. w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych (Dz. U. 2023 r. poz. 2354), a także Załącznikiem nr 12 do Regulaminu wyboru projektów: Szczegółowe zasady realizacji wsparcia w zakresie typów projektów 3 Podrozdział 1.9 Usługi świadczone w mieszkaniach treningowych i wspomaganych.

Należy mieć na uwadze, że przedmiotem zapytań w zakresie procedury wyboru projektów o charakterze ogólnym oraz dotyczących Regulaminu nie mogą być konkretne zapisy czy rozwiązania zastosowane w danym projekcie. Należy jednocześnie pamiętać, że odpowiedź udzielona nie jest równoznaczna z wynikiem oceny projektu.

Data zadania pytania: 13.06.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 13.06.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach