Jednym z elementów oceny wniosku jest prawidłowość sporządzenia budżetu projektu oraz efektywność wydatków. W pkcie 4.3 Regulaminu konkursu określono, że we wniosku o dofinansowanie projektu wykazywany jest szczegółowy budżet ze wskazaniem jednostkowych kosztów bezpośrednich, który jest podstawą oceny kwalifikowalności wydatków na etapie oceny. Jednocześnie w opisie sposobu oceny kryterium efektywności wydatków, wskazano, że efektywność będzie rozpatrywana w kontekście pojedynczych wydatków wykazanych w budżecie projektów, ale również w odniesieniu do łącznej wartości usług/zadań realizowanych w ramach projektów zaś, w par. 24 wzoru umowy o dofinansowanie określono, że w budżecie należy wprowadzać kategorie i podkategorie wydatków, a nie nazwy pojedynczych wydatków. Proszę o wyjaśnienie: a) w jaki sposób w ramach narzędzia SOWA udostępnionego przez IZ należy spełnić wymagania regulaminu, skoro w generatorze SOWA udostępnionym przez IZ nie ma pól do wskazania ani jednostki miary, ani cen jednostkowych w budżecie? b) czy IZ zamierza zmodyfikować generator wniosków do wersji zgodnej z regulaminem lub czy IZ zmodyfikuje regulamin do wersji zgodnej z generatorem? c) jaki poziom szczegółowości sporządzenia budżetu jest oczekiwany przez IZ w celu oceny prawidłowości jego sporządzenia oraz efektywności wydatków – czy należy wskazać ceny jednostkowe każdego pojedynczego zakupu czy też można posługiwać się kategoriami i podkategoriami wydatków? Przykładowo, w przypadku zakupu materiałów plastycznych czy wystarczy określenie kategorii wydatków „zestaw materiałów do zajęć plastycznych” czy też należy wprowadzić jako pozycję budżetową i wycenić każdą sztukę planowanych do zakupu materiałów i wprowadzać konkretne nazwy wydatków i liczby sztuk/kompletów (farby, papiery z podziałem na rodzaje, bloki rysunkowe, kredki z podziałem na rodzaje, ołówki, pisaki, gumki do ścierania, podkładki, węgiel, fiksatywy, sztalugi, pędzle, itp.). Należy zaznaczyć, że w generatorze istnieje ograniczenie możliwości wprowadzania liczby pozycji budżetowych. d) czy IZ dokona zmian w Regulaminie konkursu, w celu uspójnienia terminologii dotyczącej zasad wprowadzania wydatków do budżetu szczegółowego (obecnie w ramach kryteriów wyboru projektów oceniane są pojedyncze wydatki, zaś zgodnie z treścią wzoru umowy Wnioskodawca ma obowiązek wprowadzania do budżetu kategorii i podkategorii wydatków)?

Kwestie merytoryczne

a) Zgodnie z zapisami Załącznika nr 2 do Regulaminu wyboru projektów: Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu, w pkt. Nazwa kosztu Wnioskodawca powinien opisać krótko daną pozycję kosztu. Nazwa kosztu powinna być na tyle precyzyjna, aby łatwo było ją powiązać z konkretnymi działaniami realizowanymi w ramach danego zadania. Np. nazwa „Trener” będzie niewystarczająca. Należy wskazać rolę danego trenera, jego formę i wymiar zaangażowania (np. „Wynagrodzenie trenera szkolenia, umowa cywilnoprawna, 50h”). W przypadku usługi np. szkoleniowej należy wskazać liczbę godzin oraz doprecyzować czy będą to zajęcia grupowe czy indywidualne (np. „Szkolenie z kompetencji cyfrowych – 6 gr x 10 h, podwykonawstwo”). Ponadto, ION rekomenduje zamieszczanie we wniosku o dofinansowanie projektu uzasadnienia do poszczególnych wydatków w punkcie „uzasadnienie kosztów” celem umożliwienia rzetelnej oceny racjonalności i efektywności ekonomicznej zaplanowanych wydatków przez oceniających.

b) Administratorem systemu SOWA EFS jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, zapisy Regulaminu nie stanowią sprzeczności z generatorem wniosków o dofinansowanie. ION rekomenduje zamieszczanie we wniosku o dofinansowanie projektu uzasadnienia do poszczególnych wydatków w punkcie „uzasadnienie kosztów” celem umożliwienia rzetelnej oceny racjonalności i efektywności ekonomicznej zaplanowanych wydatków przez oceniających

c) W celu oceny prawidłowości sporządzenia budżetu oraz efektywności zaplanowanych wydatków ION rekomenduje np. w przypadku zakupu materiałów plastycznych określenie kategorii wydatków „zestaw materiałów do zajęć plastycznych”, zaś w pkt. „Uzasadnienie wydatków” uszczegółowienie części składowych wchodzących w skład zestawu.

d) ION po dokonaniu analizy zapisów nie widzi konieczności zmiany Regulaminu wyboru projektów w zakresie uspójnienia terminologii dotyczącej zasad wprowadzania wydatków do budżetu szczegółowego.

Data zadania pytania: 17.01.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 17.01.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach