Jednym z obligatoryjnych wskaźników pomiaru jest wskaźnik produktu: Liczba objętych wsparciem mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (w tym spółdzielni i przedsiębiorstw społecznych). Wnioskodawca jest mirko przedsiębiorcą (zgodnie z definicją podmiotów gosp.), który w ramach projektu zakłada lokalny punkt wsparcia kształcenia os. dorosłych (grupa docelowa). W ramach projektu nie przewiduje w budżecie kosztów dla siebie jako podmiotów, a wyłącznie koszty na wsparcie U proj. w ramach funkcjonujące punktu oraz koszty zatrudnienia animatora Punktu. Czy w takiej sytuacji w ww. wskaźników Liczba objętych wsparciem mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw Beneficjent ma wpisać wartość "1" uwzględniając siebie ?

Kwestie merytoryczne

Zgodnie z definicją wskaźnika Liczba objętych wsparciem mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (w tym spółdzielni i przedsiębiorstw społecznych):

Tylko MMŚP, które korzystają bezpośrednio ze wsparcia powinny być uwzględniane do wskaźnika, tj. w przypadku, kiedy wsparcie jest kierowane do konkretnego przedsiębiorstwa.

Zgodnie z kryterium specyficznym dostępu nr 4 projekt obejmuje wsparciem:

1) osoby dorosłe (…),

2) podmioty tworzące lokalne punkty wsparcia kształcenia osób dorosłych z terenu województwa lubelskiego.

Ponieważ w przedmiotowym przypadku wnioskodawcą jest mikroprzedsiębiorca, który w ramach projektu zakłada lokalny punkt wsparcia kształcenia os. dorosłych co oznacza, że zostanie objęty wsparciem jako podmiot tworzący lokalny punkt, to jest on zobligowany do monitorowania wskaźnika Liczba objętych wsparciem mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (w tym spółdzielni i przedsiębiorstw społecznych).

W przypadku ponoszenia kosztów związanych z utworzeniem lokalnego punktu wsparcia kształcenia osób dorosłych wskaźnik powinien posiadać wartość „1”.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, iż w ramach naboru nr FELU.10.06-IZ.00-001/24 - zgodnie z kryterium specyficznym dostępu nr 1 - wnioskodawcą uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie jest organ prowadzący szkołę lub placówkę systemu oświaty.

Przez „szkołę” - zgodnie z organizacją systemu oświaty opisaną w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2024 r., poz. 737) - należy rozumieć następujące typy szkół:

a) podstawowe, w tym: specjalne, integracyjne, z oddziałami przedszkolnymi, integracyjnymi, specjalnymi, przysposabiającymi do pracy, dwujęzycznymi, sportowymi i mistrzostwa sportowego, sportowe i mistrzostwa sportowego,

b) ponadpodstawowe, w tym: specjalne, integracyjne, dwujęzyczne, z oddziałami integracyjnymi, specjalnymi, dwujęzycznymi, przygotowania wojskowego, sportowymi i mistrzostwa sportowego, sportowe, mistrzostwa sportowego, rolnicze, leśne, morskie, żeglugi śródlądowej oraz rybołówstwa,

c) artystyczne.

Przez „placówkę” - zgodnie z organizacją systemu oświaty opisaną w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2024 r., poz. 737) - należy rozumieć jednostki organizacyjne wymienione w art. 2 pkt 3-8 i 10 tejże ustawy.

Przy tworzeniu projektu należy mieć na względzie także wszystkie pozostałe kryteria wymagane w ramach niniejszego naboru, w szczególności kryterium specyficzne dostępu nr 5 „Projekt realizowany jest w oparciu o model „Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji (LOWE)”, wypracowany w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój”. Model ten zakłada tworzenie i funkcjonowanie ośrodków LOWE w oparciu o szkołę, która będzie stanowiła bazę instytucjonalno-organizacyjną i infrastrukturalną działań na rzecz kształcenia osób dorosłych.

Ostateczna ocena wniosku o dofinansowanie projektu, w tym także spełnienia wszystkich obligatoryjnych kryteriów dokonywana jest podczas oceny formalno-merytorycznej projektu na podstawie całościowych zapisów wniosku o dofinansowanie projektu.

Data zadania pytania: 31.07.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 31.07.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach