Zgodnie z założeniem naboru w ramach Działania 8.6 Usługi zdrowotne, Priorytetu VIII Zwiększanie spójności społecznej, programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021- 2027, w tym kryteriami specyficznymi dostępu obowiązującymi dla naboru nr FELU.08.06-IZ.00-003/24, projekt przede wszystkim powinien uwzględniać działania związane z realizacją usług opieki długoterminowej skierowanej do osób potrzebujących tego typu wsparcia, hospicyjnej lub paliatywnej. Należy pamiętać, że planowane wsparcie w ramach projektu może mieć charakter związany wyłącznie z formami zdeinstytucjonalizowanymi w zakresie świadczenia usług zdrowotnych. Zaplanowane działania nie mogą być realizowane w zakresie wzmocnienia potencjału instytucji. Zakup samochodu medycznego nie może być jedynym działaniem zaplanowanym w ramach projektu. Zgodnie z kryterium specyficznym dostępu nr 15, zakup samochodu medycznego nosi znamiona usługi towarzyszącej. Według definicji przywołanego kryterium są to: „działania pozwalające uczestnikom na w miarę możliwości samodzielne funkcjonowanie, w tym zwiększające ich mobilność, bezpieczeństwo i autonomię, takie jak np. usługi informacyjne i doradcze (w formie poradnictwa), usługi dowożenia posiłków, transport indywidualny typu door - to – door, teleopieka i systemy przywoławcze, wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego i opiekuńczego stanowiące wsparcie towarzyszące, jako element kompleksowych działań w ramach projektu w zależności od zdiagnozowanych potrzeb grupy docelowej. Koszty ww. działań stanowią nie więcej niż 30% kosztów bezpośrednich projektu. Kryterium ma na celu zapewnienie wiodącej roli usług zdrowotnych realizowanych na rzecz uczestnika projektu oraz kompleksowości usług w celu istotnego uzupełnienia wsparcia oferowanego w ramach projektu”.
Ponadto zgodnie z podrozdziałem 2.4. Cross-financing Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 (Wytyczne kwalifikowalności) cross-financing w projektach EFS+ może dotyczyć m.in. zakupu pojazdów, z wyjątkiem sytuacji, gdy:
„i) zakupy te zostaną zamortyzowane w całości w okresie realizacji projektu, z zastrzeżeniem podrozdziału 3.7, lub
ii) beneficjent udowodni, że zakup będzie najbardziej opłacalną opcją, tj. wymaga mniejszych nakładów finansowych niż inne opcje, np. najem lub leasing, ale jednocześnie jest odpowiedni do osiągnięcia celu projektu; przy porównywaniu kosztów finansowych związanych z różnymi opcjami, ocena powinna opierać się na przedmiotach o podobnych cechach; uzasadnienie zakupu jako najbardziej opłacalnej opcji powinno wynikać z zatwierdzonego wniosku o dofinansowanie projektu, lub
iii) zakupy te są konieczne dla osiągniecia celów projektu (np. doposażenie pracowni naukowych); uzasadnienie konieczności tych zakupów powinno wynikać z zatwierdzonego wniosku o dofinansowanie projektu (za niezasadny należy uznać zakup sprzętu dokonanego w celu wspomagania procesu wdrażania projektu, np. zakup komputerów na potrzeby szkolenia osób bezrobotnych)”.
W wymienionych sytuacjach taki zakup może być kwalifikowalny w ramach EFS+ poza cross-financingiem. W przeciwnym razie zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów wartość wydatków w ramach cross-financingu dla typu projektu 2f) stanowi nie więcej niż 15% finansowania UE.
Ostateczna ocena kwalifikowalności wydatków w kontekście ich niezbędności i osiągnięcia zaplanowanych celów i założonych wskaźników dokonywana jest na etapie oceny formalno-merytorycznej projektu na podstawie całościowych zapisów wniosku o dofinansowanie projektu.
Ponadto wnioskodawca ubiegający się o dofinansowanie projektu jest zobligowany do spełnienia wszystkich kryteriów wyboru projektów obowiązujących dla naboru nr FELU.08.06-IZ.00-003/24 (kryteria ogólne: formalne, horyzontalne i merytoryczne oraz kryteria specyficzne: dostępu) stanowiące załącznik nr 3 do Regulaminu wyboru projektów.