Zgodnie z kryterium specyficznym nr 6, projekt musi zakładać zachowanie trwałości wspartych w jego ramach miejsc świadczenia usług społecznych, przy czym trwałość rozumiana jest jako instytucjonalna gotowość podmiotów do świadczenia tych usług także po zakończeniu realizacji projektu, przez okres co najmniej odpowiadający czasowi jego trwania.
W przypadku projektów realizowanych w ramach naboru nr FELU.08.05-IZ.00-001/25 możliwość objęcia wsparciem uczestników usługami opiekuńczymi, takimi jak pomoc w codziennych czynnościach życiowych, usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, opieka dzienna i całodobowa, wsparcie opiekunów nieformalnych, nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), także trwałość utworzonych miejsc świadczenia usług nie może być zapewniona przez kontraktowanie środków z NFZ.
W związku z tym, utrzymanie trwałości tych miejsc powinno być zagwarantowane przede wszystkim poprzez zabezpieczenie środków własnych Beneficjenta lub jego partnerów (np. środki JST, dochody własne organizacji pozarządowej), zapewnienie finansowania ze środków innych niż EFS+, przy zachowaniu zasady braku podwójnego finansowania, np. z budżetu jednostek samorządu terytorialnego w ramach zadań własnych gminy lub świadczenie usług odpłatnie zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej, przy jednoczesnym zapewnieniu dostępności usług osobom w najtrudniejszej sytuacji życiowej.
Data zadania pytania: 19.05.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 26.05.2025