Na podstawie pytań kilku przedszkoli, które zamierzają aplikować w ramach trwającego naboru mam następujące pytanie: - która wartość będzie podstawą do wyliczenia wskaźnika nowych miejsc edukacji przedszkolnej: a) faktyczna liczba dzieci uczestniczących w wychowaniu przedszkolnym w danych przedszkolu (wg stanu na dzień 30.09.2023 r.) b) liczba miejsc wychowania przedszkolnego zgodnie z utworzonymi przez organ w staniu na 01.09.2022 r. (podstawa wyliczenia do załącznika nr 12 do Regulaminu konkursu. Sytuacje faktyczne jakie występują w samorządach: - liczba miejsc wychowania przedszkolnego wg otworzonych przez organ na dzień 30.09.2022 r. wynosi 100 (maksymalna liczba miejsc zgodnie z posiadaną bazą lokalową – np. 4 oddziały przedszkolne) - faktyczna liczba dzieci uczestniczących w wychowaniu przedszkolnym – 90 wg stanu na dzień 30.09.2023 r. Samorząd utworzył oddziały przedszkolne zgodnie z liczbą dzieci w wieku 3-5 na terenie gminy. Część dzieci do przedszkoli nie uczęszcza w wyboru opiekuna/ów lub uczęszcza do przedszkola położonego w innym obwodzie. To wpływa na to, że utworzone jest 100 miejsc, a dzieci w wieku przedszkolnym uczestniczy w wychowaniu przedszkolnym 90.

Kwestie merytoryczne

Zgodnie z kryterium specyficznym dostępu nr 5 Zakres wsparcia, projekt zakłada obligatoryjnie realizację pierwszego typu projektu, tj. tworzenia nowych miejsc wychowania przedszkolnego i związanej z tym bazy lokalowej i dydaktycznej. W związku z powyższym wsparcie w ramach projektu musi skutkować zwiększeniem liczby miejsc wychowania przedszkolnego podlegających pod konkretny organ prowadzący na terenie danej gminy w stosunku do danych z roku poprzedzającego rok rozpoczęcia realizacji projektu. Arkusz organizacyjny z informacją o liczbie miejsc wychowania przedszkolnego (lub inny równoważny dokument uwzględniający liczbę miejsc wychowania przedszkolnego w przypadku placówek niepublicznych) jest dokumentem, na podstawie którego możliwa będzie ocena spełnienia powyższego wymogu oraz dokumentem potwierdzającym zachowanie trwałości rezultatów.

Zgodnie z art. 110. 1. Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2023 r. poz. 900 z późn.zm.) arkusz organizacji przedszkola określa szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym.

Liczba miejsc wychowania przedszkolnego zadeklarowanych w arkuszu organizacyjnym placówki (lub innym równoważnym dokumencie w przypadku placówek niepublicznych) w roku, na który przypada rozpoczęcie realizacji projektu (aktualnym w dniu utworzenia nowych miejsc wychowania przedszkolnego) powinien uwzględniać dokładną liczbę miejsc utworzonych w projekcie. Dane te powinny wskazywać na wzrost liczby miejsc wychowania przedszkolnego w stosunku do danych zawartych w arkuszu (innego równoważnego dokumentu) z roku poprzedzającego rok rozpoczęcia realizacji projektu.

Data zadania pytania: 16.01.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 16.01.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach