Proszę o potwierdzenie, że projekcie w ramach naboru FELU.10.02-IZ.00-001/23 możliwe jest rozliczenie wkładu własnego w postaci niepieniężnej (udostępnienie sal na zajęcia), w sytuacji, gdy budynek przedszkola został oddany w trwały zarząd Zespołowi Szkół, w którego skład wchodzi przedszkole, które zostanie objęte wsparciem w projekcie.

Inne

Zgodnie z regulaminem konkursu FELU.10.02-IZ.00-001/23 (IV Zasady finansowania projektu, 4.1 Wkład własny) źródłem finansowania wkładu własnego mogą być zarówno środki publiczne jak i prywatne. O zakwalifikowaniu źródła pochodzenia wkładu własnego (publiczny/prywatny) decyduje status prawny podmiotu wnoszącego wkład, tj. beneficjenta/partnera/strony trzeciej lub uczestnika. Wkład własny może pochodzić m.in. z budżetu JST, Funduszu Pracy, środków prywatnych, środków PFRON.

Następnie, wkład własny może być wnoszony w formie pieniężnej jak i niepieniężnej. Wkład niepieniężny polega na wniesieniu tj. wykorzystaniu na rzecz projektu nieruchomości, urządzeń, materiałów (surowców), wartości niematerialnych i prawnych, ekspertyz lub nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy lub nieodpłatnej pracy społecznej członków stowarzyszenia.

W omawianym przypadku budynek, w którym mieści się przedszkole został oddany w trwały zarząd Zespołowi Szkół, w skład którego wchodzi przedszkole objęte wsparciem w ramach projektu. Wobec powyższego, należy zwrócić uwagę na ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 1997 NR 115 poz. 741 z późn. zm.), gdzie zgodnie z art. 43 ust. 1 trwały zarząd jest formą prawną władania nieruchomością przez jednostkę organizacyjną, co oznacza m.in. prawo do korzystania z nieruchomości.

Jeżeli wkładem niepieniężnym nie jest cała nieruchomość, a jedynie jej część (na przykład tylko sale), operat szacunkowy nie jest wymagany – w takim przypadku wartość wkładu wycenia się jako koszt amortyzacji lub wynajmu (stawkę może określać np. cennik danej jednostki).

Przy czym należy pamiętać, że wojewoda - w odniesieniu do nieruchomości Skarbu Państwa albo odpowiednia rada lub sejmik w stosunku do nieruchomości jednostek samorządu terytorialnego mogą ustalić, odpowiednio w drodze zarządzenia lub uchwały, szczegółowe warunki korzystania z nieruchomości przez jednostki organizacyjne.

Tak więc, w omawianym przypadku możliwe jest wykazanie we wniosku o dofinansowanie wniesienia wkładu własnego w formie niepieniężnej w postaci udostępnienia sal na zajęcia (prawo do korzystania z nieruchomości przez przedszkole) na podstawie warunków korzystania z nieruchomości obowiązującej w danej jednostce organizacyjnej (tj. w Zespole Szkół w skład którego wchodzi przedszkole) stawkę wkładu własnego niepieniężnego wylicza się do wysokości kosztu wynajmu wynikającego ze stawek rynkowych, w szczególności zgodnego ze stawkami obowiązującymi u beneficjenta/jednostce, proporcjonalnie do wykorzystania nieruchomości w celu realizacji projektu. Należy pamiętać, iż jednym z warunków kwalifikowalności wkładu własnego jest to, iż jego wysokość nie przekracza stawek rynkowych.

Dodatkowo, warunki wniesienia wkładu własnego określają Wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 Podrozdział 3.3. Wkład niepieniężny:

1) Wkład niepieniężny stanowiący część lub całość wkładu własnego, wniesiony na rzecz projektu, może stanowić wydatek kwalifikowalny, o ile spełnione są następujące warunki:

  1. kwota dofinansowania w momencie końcowego rozliczenia projektu nie przekracza kwoty całkowitych wydatków kwalifikowalnych z wyłączeniem wkładu niepieniężnego,
  2. wkład niepieniężny polega na wniesieniu (wykorzystaniu na rzecz projektu) nieruchomości, urządzeń, materiałów (surowców), wartości niematerialnych i prawnych, ekspertyz lub nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub nieodpłatnej pracy społecznej członków stowarzyszenia wykonywanej na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261, z późn. zm.) – ze składników majątku beneficjenta lub majątku innych podmiotów, jeżeli możliwość taka wynika z przepisów prawa oraz zostanie to ujęte w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie projektu,
  3. wartość wkładu niepieniężnego została należycie potwierdzona dokumentami o wartości dowodowej równoważnej fakturom lub innymi dokumentami,
  4. wartość przypisana wkładowi niepieniężnemu nie przekracza stawek rynkowych,
  5. wartość i dostarczenie wkładu niepieniężnego mogą być poddane niezależnej ocenie i weryfikacji,
  6. wkład niepieniężny nie był uprzednio współfinansowany ze środków UE.

Dodatkowo wydatki w ramach wkładu rzeczowego powinny być opisane w uzasadnieniu znajdującym się pod szczegółowym budżetem projektu i dotyczą przewidzianego w projekcie wkładu własnego, a także tego, w jaki sposób, wnioskodawca dokonał jego wyceny. Wnioskodawca powinien opisać, jaka jest wysokość wkładu własnego, sposób jego wyliczenia oraz forma wniesienia wkładu. Ponadto należy określić, czy wkład własny wnoszony jest przez beneficjenta, partnera projektu czy inny upoważniony podmiot (a jeśli tak to jaki).

Informacja podana w uzasadnieniu powinna być zgodna z opisem potencjału technicznego (np. w przypadku udostępnienia sal lub innych pomieszczeń) lub kadrowego (np. w przypadku pracy wolontariuszy).

Data zadania pytania: 27.12.2023
Data udzielenia odpowiedzi: 27.12.2023

Pytanie wystepuje w następujących naborach