Odp. pyt nr 1:
Katalog osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym został wskazany w Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027, Rozdział 4 Zasady interwencji EFS+ w obszarze włączenia społecznego, Podrozdział 4.2. Zasady dotyczące aktywnej integracji w pkt 1.
Zgodnie z kryterium specyficznym dostępu nr 6 projekt powinien zakładać, że co najmniej 50% grupy docelowej stanowią osoby określone w definicji przedmiotowego kryterium.
Ponadto, zgodnie z kryterium specyficznym dostępu nr 7 Wnioskodawca przeprowadza indywidualną diagnozę potrzeb i cech dla każdego uczestnika projektu i na jej podstawie określa, która z tych grup docelowych jest najbardziej zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Diagnoza określa jednocześnie, jakie wsparcie powinno być skierowane do danego uczestnika projektu.
Odp. pyt. nr 2:
Zgodnie z definicją kryterium specyficznym dostępu nr 7 Diagnoza zostanie przygotowana przez wnioskodawcę przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu, w oparciu o dostępne, aktualne i weryfikowalne dane/informacje dotyczące obszaru wsparcia. Wnioski z diagnozy powinny zostać zawarte we wniosku o dofinansowanie projektu.
Odp. pyt. nr 3:
Zgodnie z odpowiedzią do pyt. nr 2 diagnoza zostanie przygotowana przez wnioskodawcę przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu, w oparciu o dostępne, aktualne i weryfikowalne dane/informacje dotyczące obszaru wsparcia. Wnioski z diagnozy powinny zostać zawarte we wniosku o dofinansowanie projektu. W związku z powyższym obowiązek przeprowadzenia diagnozy wynikający z kryterium specyficznego dostępu nr 7 nie stanowi wydatku kwalifikowalnego w ramach projektu.
Odp. pyt nr 4
Zgodnie z brzmieniem nazwy typu projektu nr 3, w ramach projektu należy przewidzieć działania na rzecz integracji społeczności zagrożonych wykluczeniem społecznym. W związku z tym, możliwe jest objęcie wsparciem społeczności w szerszym rozumieniu niż tylko rodzina, czyli mogą to być np. społeczności zamieszkujące obszar rewitalizowany danej gminy lub społeczność zamieszkujące określoną dzielnicę/osiedle w gminie miejskiej, np. zamieszkiwane przez osoby korzystające z mieszkań socjalnych.
Odp. pyt nr 5
Należy mieć na uwadze, że zgodnie z warunkami określonymi dla Działania 8.9 w Szczegółowym Opisie Priorytetów Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 ( SZOP) (Rozdział 3.2 Typ projektu Regulaminu wyboru projektów), przewiduje się działania skierowane do osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym edukacyjne, doradcze, integracyjne, informacyjne, z zakresu poprawy stanu zdrowia, pozwalające na włączenie lub utrzymanie aktywności społecznej, służące wzmacnianiu więzi społecznych i samopomocowych. Wsparcie powinno obejmować działania na rzecz aktywności osób starszych w zakresie edukacji, integracji wewnątrz i międzypokoleniowej, przeciwdziałania e-wykluczeniu, zwiększenia aktywności w społecznościach lokalnych (typ 1 i 3). Natomiast dodatkowe formy wsparcia mogą być realizowane jako usługi towarzyszące ( wspierające) usługi aktywizacyjne, o ile wynikają ze zdiagnozowanych indywidualnych potrzeb grupy docelowej oraz cechują się kompleksowością.
Ostateczna ocena kwalifikowalności wydatków w kontekście niezbędności ich ponoszenia w odniesieniu do realizacji projektu i osiągniecia jego celów dokonywana jest na etapie oceny formalno-merytorycznej projektu na podstawie całościowych zapisów wniosku o dofinansowanie projektu.
Należy mieć na uwadze, że przedmiotem zapytań w zakresie procedury wyboru projektów o charakterze ogólnym oraz dotyczących Regulaminu nie mogą być konkretne zapisy czy rozwiązania zastosowane w danym projekcie. Należy jednocześnie pamiętać, że odpowiedź udzielona nie jest równoznaczna z wynikiem oceny projektu.