Pytanie 1: Jakie dokumenty formalne dotyczą współpracy z pracownikami podmiotów leczniczych? Pytanie 2: Pytanie odnośnie wskaźników. Kim dokładnie są osoby świadczące usługi w społeczności lokalnej? czy to tylko obsługa medyczna projektu? Pytanie 3: Czym są dokładnie kwalifikacje po opuszczeniu programu?

Kwestie merytoryczne

Odpowiedź 1:

Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu (załącznik nr 2 do Regulaminu) w sekcji „zadania”, w „opisie i uzasadnieniu zadania” należy m.in. przedstawić informacje na temat planowanego zadania z uwzględnieniem kadry merytorycznej zaangażowanej w realizację poszczególnych działań w ramach zadań, wskazując formę zaangażowania personelu merytorycznego, szacunkowy wymiar czasu pracy niezbędnego do realizacji zadań (etat/liczba godzin). Informacje dotyczące zaangażowanej kadry powinny uwzględniać kompetencje/ doświadczenie/wykształcenie tej kadry adekwatne do przewidzianego wsparcia.

Zgodnie z powyższym, dokumentem formalnym będzie umowa regulująca formę oraz wymiar zatrudnienia takiego pracownika, o której Wnioskodawca informuje Instytucję Organizującą Nabór we wniosku o dofinansowanie projektu.

Wnioskodawca jest zobowiązany do wskazania we wniosku uprawnionego podmiotu, który będzie realizował świadczenie opieki zdrowotnej. W przypadku, gdy Wnioskodawca na etapie składania wniosku nie posiada wiedzy na temat podmiotu, wskazuje tryb wyboru, procedura może określać również formę współpracy z pracownikami podmiotów leczniczych.

Odpowiedź 2:

Zgodnie z definicją wskaźnika rezultatu bezpośredniego „Liczba osób świadczących usługi w społeczności lokalnej dzięki wsparciu w programie” - wskaźnik obejmuje osoby, które świadczą lub są gotowe do świadczenia usług społecznych lub usług zdrowotnych w społeczności lokalnej po zakończeniu projektu, dzięki wsparciu EFS+. Wskaźnik obejmuje osoby, które świadczą usługi niestacjonarnie (tj. nie w ramach placówek/ośrodków/mieszkań wspomaganych itp.), w tym m.in. osoby świadczące usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze lub pielęgnacyjne w miejscu zamieszkania, osoby świadczące usługi asystenckie, opiekunów faktycznych. We wskaźniku należy wykazywać:

• osoby, które w ramach projektu zostały przygotowane do świadczenia usług społecznych lub zdrowotnych (poprzez np. kurs lub szkolenie) oraz świadczą je po projekcie lub

• osoby, które po projekcie i dzięki realizacji projektu realizują usługi społeczne lub zdrowotne w nowym zakresie (w jakim nie realizowały ich przed projektem), w tym także osoby, które świadczyły usługi nieformalnie, a dzięki realizacji wsparcia, realizują je formalnie.

Usługi świadczone w społeczności lokalnej należy rozumieć zgodnie z definicją wskazaną w Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027 (Wytyczne EFS+), zgodnie z którą usługi świadczone w społeczności lokalnej są to - usługi społeczne lub zdrowotne umożliwiające osobom niezależne życie w środowisku lokalnym, a dzieciom życie w rodzinie lub rodzinnej pieczy zastępczej. Usługi te zapobiegają odizolowaniu osób od rodziny lub społeczności lokalnej oraz umożliwiają podtrzymywanie więzi rodzinnych i sąsiedzkich.

Osoby świadczące usługi wymienione w Wytycznych EFS + spełniają definicję osoby świadczącej usługi w społeczności lokalnej i nie należy do nich tylko obsługa medyczna projektu.

Odpowiedź 3:

Szczegółowe informacje na temat kwalifikacji zawarte są w załączniku nr 4 do Regulaminu wyboru projektów. Definicja została uwzględniona w opisie wskaźnika: „Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu” oraz Wytycznych dotyczących monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów na lata 2021-2027.

Zgodnie z definicją ww. wskaźnika: kwalifikacje to określony zestaw efektów uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych nabytych w drodze edukacji formalnej, edukacji pozaformalnej lub poprzez uczenie się nieformalne, zgodnych z ustalonymi dla danej kwalifikacji wymaganiami, których osiągnięcie zostało sprawdzone w walidacji oraz formalnie potwierdzone przez instytucję uprawnioną do certyfikowania.

Do ww. wskaźnika wlicza się osoby, które otrzymały wsparcie EFS+ i uzyskały kwalifikacje lub kompetencje po opuszczeniu projektu. Do wskaźnika należy wliczać jedynie osoby, które uzyskały kwalifikacje /kompetencje w trakcie lub bezpośrednio po zakończeniu udziału w projekcie, tj. w ciągu czterech tygodni, które minęły od momentu zakończenia udziału w projekcie. Jeżeli okres oczekiwania na wyniki walidacji/certyfikacji jest dłuższy niż cztery tygodnie od zakończenia udziału w projekcie, ale egzamin odbył się w trakcie tych czterech tygodni, wówczas można uwzględnić osoby we wskaźniku (po otrzymaniu wyników). We wskaźniku należy uwzględnić jednak tylko te osoby, które otrzymały wyniki do czasu ostatecznego rozliczenia projektu.

Data zadania pytania: 24.03.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 28.03.2025

Pytanie wystepuje w następujących naborach