Regulamin wyboru projektów wskazuje, że dokumentacja konkursu została sporządzona w oparciu o Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 22 listopada 2013r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Czy w związku z tym, realizacja projektu powinna odbywać się zgodnie z ww. rozporządzeniem? Chodzi nam głównie o dwa czynniki: Zg. z regulaminem w przypadku objęcia wsparciem osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu powinniśmy weryfikować ich kwalifikowalność przed udzieleniem wsparcia w oparciu o m.in. następujące dokumenty: zaświadczenie lekarskie, orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wywiad środowiskowy, zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej, ocena potrzeby wsparcia, inny dokument potwierdzający spełnienie przez uczestnika projektu kryterium kwalifikowalności uprawniające do udziału w projekcie. Co za tym idzie, możemy objąć w projekcie wsparciem osobę potrzebującą wsparciem, jeśli dostarczy nam zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Jednakże ww. rozporządzenie określa, że w przypadku pielęgniarskiej opieki długoterminowej świadczonej w warunkach domowych, to: „Świadczenia gwarantowane są udzielane świadczeniobiorcy, który w ocenie skalą Barthel otrzymał 40 punktów lub mniej” (paragraf 9, ustęp 2). Chodzi nam o to, że regulamin pozostawia dowolność w wyborze narzędzia, którym będziemy weryfikować kwalifikowalność osoby potrzebującej wsparcia, z kolei ww. rozporządzenie zawęża sposób weryfikacji do skali Barthel. W związku z powyższym proszę o odpowiedź czy obejmując wsparciem w postaci opieki długoterminowej osobę potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, na etapie rekrutacji w pierwszej kolejności powinniśmy zweryfikować faktyczną potrzebę wsparcia w codziennym funkcjonowaniu tej osoby poprzez ocenę na skali Barthel czy poprzez np. zaświadczenie lekarskie (lub inny dokument wymieniony w Regulaminie wyboru projektu)? Czy zapisy ww. Rozporządzenie powinniśmy stosować wiążąco i weryfikować czy uczestnik otrzyma na skali Barthel 40 lub mniej punktów?

Kwestie merytoryczne

Zgodnie z kryterium specyficznym dostępu nr 12 obowiązującym dla naboru nr FELU.08.06-IZ.00-003/24 „usługi zdrowotne zaplanowane do realizacji w projekcie będą świadczone przez podmioty wykonujące działalność leczniczą uprawnione do tego na mocy prawa powszechnie obowiązującego”. Ponadto wnioskodawca jest zobligowany do spełnienia kryterium ogólnego horyzontalnego nr 6: Projekt jest zgodny z przepisami prawa krajowego i unijnego.

W związku z powyższym zaplanowane działania oraz kwalifikacja uczestnika do projektu w zakresie opieki długoterminowej powinny być zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.

Data zadania pytania: 23.01.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 30.01.2025

Pytanie wystepuje w następujących naborach