W nawiązaniu do naboru FELU.08.05-IZ.00-001/25 proszę o: wskazanie uchwał/ustaw/wytycznych dot. sposobu organizacji opieki (w tym wymogów sanitarnych, niezbędnych pozwoleń np. od Wojewody, przelicznik zatrudnienia do liczby miejsc w ośrodku) w przypadku planowanej formy wsparcia opisanej w Zał. nr 8 do Regulaminy nabory w sekcji III w punkcie 1.2. DZIENNY DOM POMOCY. Czy w przypadku tej formy wsparcia należy kierować się wytycznymi takimi samymi jak obowiązujący przy organizacji Domu opieki Senioralnej, a może Dziennego Domu Pobytu, określonymi min. w "Praktycznej instrukcji utworzenia i prowadzenia dziennego domu pobytu" (załączam) ? Można tam znaleźć informację o koniecznym pozwoleniu Wojewody, o wymogach zatrudnienia: 1/3 etatu na 1 miejsce w ośrodku (wymiar pracy nie mniej niż 4/5 etatu) - takich informacji nie zawiera Zał. nr 8 do Regulaminu. Proszę o wskazanie przeliczników i wymogów formalno-prawnych, wymogów lokalowych (mkw/osobo-miejsce) i sanitarnych?

Kwestie merytoryczne

Dzienny Dom Pomocy (DDP) jest jedną z form świadczenia usług społecznych w społeczności lokalnej którą wskazują Wytyczne dotyczące realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027 (dalej: Wytyczne EFS+, Sekcja 4.3.5. Minimalne wymagania świadczenia usług społecznych w społeczności lokalnej). Wnioskodawca, który zaplanował wsparcie w postaci DDP powinien realizować go zgodnie z minimalnym standardem funkcjonowania wskazanym w załączniku nr 8 do Regulaminu wyboru projektów: Szczegółowe zasady realizacji wsparcia w zakresie typów projektów 1 a)-d), 2 (Sekcja III.1.2). Należy mieć również na uwadze zapisy kryterium ogólnego horyzontalnego nr 6 Projekt jest zgodny z przepisami prawa krajowego i unijnego.

Liczba zatrudnionych osób powinna być adekwatna do liczby osób objętych wsparciem w ramach ośrodka wsparcia co będzie podstawą oceny formalno-merytorycznej. Dodatkowo zgodnie z warunkami określonymi dla Działania 8.5 w ramach SZOP: „Wsparcie oferowane w projektach jest dostosowane do indywidualnych potrzeb, potencjału i osobistych preferencji odbiorców tych usług (zwłaszcza w przypadku osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i osób z niepełnosprawnościami). Ponadto niezbędne jest dopasowanie wsparcia dla osób wykluczonych komunikacyjnie”.

Data zadania pytania: 19.05.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 26.05.2025

Pytanie wystepuje w następujących naborach