w nawiązaniu do ogłoszonego naboru – Działania 8.5 Usługi społeczne nr FELU.08.05-IZ.00-001/24 proszę o potwierdzenie, że w ramach wydatków budżetowych zaplanowanych w ramach kamienia milowego nr 1 etap czynności przygotowawczych do utworzenia CUS i jego utworzenia możliwe jest zaplanowanie wynagrodzeń dla pracowników CUS, tj. koordynatora indywidualnych planów usług społecznych, organizatora społeczności lokalnej oraz organizatora usług społecznych. Powyższa możliwość wynika z zapisów Ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, zgodnie z którą CUS jest odpowiedzialny za opracowywanie diagnozy potrzeb, będącej częścią zakresu realizacji zadań wynikających z kamienia milowego numer 1. Tym samym, aby móc zgodnie z ww. Ustawą przygotować diagnozę przez centrum, niezbędne jest zatrudnienie jego pracowników, który zobowiązani są do jej przygotowania. Jednocześnie proszę o informację, czy w ramach wydatków zaplanowanych w budżecie projektu możliwe jest uwzględnienie wynagrodzenie Organizatora Pomocy Społecznej w ramach CUS?

Kwestie merytoryczne

W przypadku, gdy Centrum Usług Społecznych (CUS) powstaje z przekształcenia ośrodka pomocy społecznej, zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, w ramach struktury organizacyjnej centrum wyodrębnia się m.in. dwa równoległe zespoły ― zespół ds. organizowania usług społecznych oraz zespół ds. realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej. Pierwszy z wymienionych zespołów wykonuje zadania związane z funkcjonowaniem CUS jako podmiotu koordynującego usługi społeczne na podstawie ustawy o CUS, natomiast drugi zapewnia realizację obowiązków wynikających z ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie z założeniami naboru nr FELU.08.05-IZ.00-001/24 finansowane powinny być wyłącznie działania mające na celu tworzenie i rozwój CUS, nie zaś wsparcie lokalnego systemu pomocy społecznej, który zgodnie z przepisami prawa jest zadaniem samorządu. Ponadto należy mieć na uwadze kryterium specyficzne nr 6 Zakres projektu „W przypadku nowopowstałych CUS Wnioskodawca zapewni, że co najmniej 80% kosztów bezpośrednich zostanie przeznaczonych na rozwój świadczenia usług społecznych.” Zgodnie z definicją kryterium w ramach 80% kosztów bezpośrednich przeznaczonych na rozwój świadczenia usług społecznych mogą zostać uwzględnione, jako element przedmiotowych usług, również koszty zatrudnienia specjalistów pozostających w bezpośredniej styczności z mieszkańcami: koordynatorów indywidualnych planów usług społecznych, organizatorów usług społecznych oraz organizatorów społeczności lokalnej co wpłynie na zwiększenie dostępności tego typu usług dla mieszkańców. Powyższe daje możliwość uwzględnienia w budżecie projektu wynagrodzeń dla ww. pracowników CUS zajmujących się organizowaniem usług społecznych. Niemniej zakres wykonywanych zadań przez ww. pracowników CUS powinien być zgodny z ustawą o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych.

W opinii ION nie jest możliwe finansowanie wynagrodzenia Organizatora Pomocy Społecznej w ramach projektu. -wskazany w Rozdziale III Załącznika nr 12 do Regulaminu wyboru projektów: Kamień milowy nr 1: „ etap czynności przygotowawczych do utworzenia CUS i jego utworzenia (maksymalnie 6 miesięcy od daty rozpoczęcia realizacji projektu), na który składa się m.in.: a) przeprowadzenie lokalnej diagnozy potrzeb i potencjału wspólnoty samorządowej w zakresie usług społecznych m.in.: sposób funkcjonowania jednostek gminnych, możliwości wykorzystania NGO i innych podmiotów działających na terenie gminy, b) opracowanie dokumentu pn. Plan Wdrażania CUS,” nie może zostać zaliczony do kosztów przeznaczonych na rozwój świadczenia usług społecznych.

Data zadania pytania: 24.05.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 24.05.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach