Zgodnie z typem projektu 1a) „rozwój usług opiekuńczych świadczonych w społeczności lokalnej, w formach dziennych i całodobowych” co do zasady istnieje możliwość realizacji usług opiekuńczych w formach całodobowych. Należy pamiętać, że wsparcie dotyczy wyłącznie usług świadczonych w społeczności lokalnej. Zgodnie z Załącznikiem nr 8 do Regulaminu wyboru projektów: Szczegółowe zasady realizacji wsparcia w zakresie typów projektów 1 a)-d), 2, usługa świadczona w społeczności lokalnej to usługa społeczna lub zdrowotna umożliwiająca osobom niezależne życie w środowisku lokalnym, a dzieciom życie w rodzinie lub rodzinnej pieczy zastępczej. Usługi te zapobiegają odizolowaniu osób od rodziny lub społeczności lokalnej oraz umożliwiają podtrzymywanie więzi rodzinnych i sąsiedzkich. Są to usługi świadczone w sposób:
a) zindywidualizowany (dostosowany do potrzeb i możliwości danej osoby);
b) umożliwiający odbiorcom tych usług kontrolę nad swoim życiem i nad decyzjami, które ich dotyczą (w zakresie wsparcia dzieci uwzględnianie ich zdania);
c) zapewniający, że odbiorcy usług nie są odizolowani od ogółu społeczności lub nie są zmuszeni do mieszkania razem;
d) gwarantujący, że wymagania organizacyjne nie mają pierwszeństwa przed indywidualnymi potrzebami osoby z niej korzystającej.
Warunki, o których mowa w lit. a–d, muszą być spełnione łącznie.
Jednocześnie w ww. załączniku do Regulaminu wskazano, że do usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej należą m.in:
- opieka wytchnieniowa w formie całodobowego krótkookresowego pobytu (nie dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym) w placówkach, w których liczba miejsc całodobowego pobytu nie jest większa niż 8 lub w formie dziennego pobytu,
- usługi w rodzinnym domu pomocy, o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
- usługi w ośrodkach wsparcia, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (zarówno w formie pobytu dziennego jak i całodobowego), o ile liczba miejsc całodobowego pobytu w tych ośrodkach nie jest większa niż 8;
- usługi w gospodarstwach opiekuńczych w formie pobytu dziennego lub całodobowego, o ile liczba miejsc pobytu całodobowego w tych gospodarstwach nie jest większa niż 8;
- usługi w postaci mieszkań treningowych lub mieszkań wspomaganych, o ile liczba miejsc w mieszkaniu nie jest większa niż 3.
Reasumując w ramach typu 1 a) istnieje możliwość świadczenia usług opiekuńczych dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w formie całodobowej w ww. placówkach.
W odniesieniu do zapytania w zakresie potwierdzenia kwalifikowalności poszczególnych elementów ION informuje, że co do zasady możliwe jest ponoszone tego rodzaju wydatków w ramach projektów składanych w naborze nr FELU.08.05-IZ.00-001/25. Niemniej należy pamiętać, że ostateczna ocena kwalifikowalności poszczególnych wydatków w projekcie dokonywana jest na etapie oceny formalno-merytorycznej projektu na podstawie całościowych zapisów wniosku o dofinansowanie projektu oraz zgodności z poszczególnymi warunkami zawartymi w Regulaminie wyboru projektu, jak również Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021–2027. Zgodnie z ww. Wytycznymi wydatek jest kwalifikowalny, jeżeli m.in.: jest zgodny z przepisami prawa, jest niezbędny do realizacji celów projektu i został poniesiony w związku z realizacją projektu oraz został dokonany w sposób przejrzysty, racjonalny i efektywny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów.
Data zadania pytania: 12.05.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 19.05.2025