w odpowiedzi z 08.04.2025 na pytanie pytania 01.04.2025 napisaliście Państwo, że "Zasadniczą kwestią jest zgodność funkcjonowania placówki z typem nr 1 projektu w ramach przedmiotowego naboru oraz ze standardami zawartymi w załączniku nr 8. Nie wyklucza to możliwości użycia nazwy „Klub Seniora”, pod warunkiem spełnienia wymagań określonych w tym załączniku. W przypadku, gdyby działalność Klubu Seniora skupiała się jedynie na formach innych niż zawarte w typie projektu nr 1 i standardach z załącznika nr 8 do Regulaminu, takie wsparcie nie mogłoby być sfinansowane w ramach naboru. Działania aktywizacyjne mogą być realizowane jako działanie towarzyszące" Proszę o wskazanie czy państwa interpretacja działań aktywizacyjnych jako działań towarzyszach jest zgodna z katalogiem na stronie 40 załącznika nr 3 do DK. Jeśli jest jego rozszerzeniem to proszę o doprecyzowanie katalogu działań towarzyszących. Czy według Państwa rozszerzenia katalogu działań towarzyszących, wyrażonych w odpowiedzi z 08.04.2025 również wynagrodzenia osób prowadzących np. aktywizację ruchową, muzykoterapię itd. wchodzą w zakres działań towarzyszących? Czy może sam zakup wyposażenia na realizację tych zajęć ? Może odpowiedź na pytanie z 01.042025 była omyłkowo sformułowana i należy się kierować wyłącznie wytycznymi z załącznika nr 3 ?

Kwestie merytoryczne

Zgodnie z udzieloną odpowiedzią z dnia 08.04.2025 r. na pytanie z dnia 01.04.2025 r., oprócz przytoczonego przez Pana zapisu na początku odpowiedzi wskazano również zapisy załącznika nr 8 do Regulaminu wyboru projektów, tj.

„(…)

2. DDP jest ośrodkiem wsparcia przeznaczonym dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, zapewniającym całodzienne usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej oraz społecznej.

3. DDP powinien pełnić funkcję różną od klubu seniora, świetlicy czy klubu samopomocy. Podstawą działalności takiego domu musi być zapewnienie bezpiecznego miejsca pobytu i wsparcia w czynnościach samoobsługowych, a także pielęgnacji osobom, które nie mogą funkcjonować bez pomocy innych osób. W drugiej kolejności DDP może pełnić rolę socjalizacyjną i aktywizującą (…)”.

ION wyjaśnia, że zawarte w końcowej części odpowiedzi sformułowanie „Działania aktywizacyjne mogą być realizowane jako działanie towarzyszące" należy interpretować zgodnie z przytoczoną powyżej pierwszą częścią odpowiedzi, tj.: jako aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej oraz społecznej (zapisy zawarte w ww. pkt 2), która może być świadczona przez Dzienny Dom Pomocy w drugiej kolejności (zapisy zawarte w ww. pkt 3). Zatem działań aktywizacyjnych wskazanych powyżej nie należy utożsamiać z usługami towarzyszącymi wskazanymi w kryterium specyficznym dostępu nr 9, które mają na celu działania umożliwiające pozostanie osób z niepełnosprawnościami i osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w społeczności lokalnej, pozwalające tym osobom na w miarę możliwości samodzielne funkcjonowanie, w tym działania zwiększające mobilność, autonomię i bezpieczeństwo tych osób.

Mając na uwadze powyższe wynagrodzenie osób prowadzących zajęcia aktywizacyjne np. aktywizacja ruchowa, muzykoterapia może zostać uznane za wydatek kwalifikowalny w ramach działań aktywizujących, jeśli zajęcia te dotyczą uczestników objętych usługami opiekuńczymi. Niemniej ostateczna ocena kwalifikowalności wydatków w kontekście ich niezbędności i osiągnięcia zaplanowanych celów i założonych wskaźników dokonywana jest na etapie oceny formalno-merytorycznej projektu na podstawie całościowych zapisów wniosku o dofinansowanie projektu.

Data zadania pytania: 24.04.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 30.04.2025

Pytanie wystepuje w następujących naborach