W chwili obecnej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus nie są prowadzone jakiekolwiek nabory wniosków, w których istniałaby możliwość dodatkowego pozyskania środków na adaptację budynku na potrzeby opisanej działalności. Zgodnie z Harmonogramem naborów wniosków o dofinansowanie dla programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (Harmonogram) nie są planowane tego typu działania w 2024 i 2025 r. Ponadto Dom Pomocy Społecznej czy Zakład opiekuńczo-leczniczy świadczą opiekę instytucjonalną, natomiast w projektach EFS+ tego typu wsparcie, zgodnie z zasadą deinstytucjonalizacji, nie może być realizowane.
W chwili obecnej trwa ocena wniosków o dofinansowanie projektów w ramach naboru FELU.08.05-IZ.00-002/24 zakończonego 29.05.2024 r. w którym możliwe były do dofinansowania następujące formy wsparcia:
Typ 1. Projekty w zakresie:
a. rozwoju usług opiekuńczych świadczonych w społeczności lokalnej, w formach dziennych i całodobowych;
b. wsparcia tworzenia warunków i usług w zakresie opieki osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w miejscu zamieszkania;
c. wsparcia opiekunów faktycznych (nieformalnych) osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym opieka wytchnieniowa, poradnictwo, kształcenie potrzebne do opieki;
d. szkolenia kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej;
Typ 2. Rozwój usług asystenckich wspierających aktywność społeczną, edukacyjną lub zawodową osób z niepełnosprawnościami.
Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (IZ) informuje, że zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 (Wytyczne) Podrozdziałem 2.4 pkt 6 „Cross-financing w projektach EFS+ dotyczy wyłącznie:
- zakupu gruntu i nieruchomości, o ile warunki z podrozdziału 3.4 Wytycznych są spełnione,
- zakupu infrastruktury rozumianej jako budowa nowej infrastruktury oraz wykonywanie wszelkich prac w ramach istniejącej infrastruktury, których wynik staje się częścią nieruchomości i które zostają trwale przyłączone do nieruchomości, w szczególności adaptacja oraz prace remontowe związane z dostosowaniem nieruchomości lub pomieszczeń do nowej funkcji (np. wykonanie podjazdu do budynku, zainstalowanie windy w budynku, renowacja budynku lub pomieszczeń, prace adaptacyjne w budynku lub pomieszczeniach),
- zakupu mebli, sprzętu i pojazdów” (z wyjątkiem sytuacji wskazanej w niniejszym ppkt Wytycznych).
Szczegółowe informacje dotyczące opisów działań wdrażanych przez poszczególne Instytucje Organizujące Nabór (ION) znajdują się w Szczegółowym Opisie Priorytetów programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (SZOP) dostępnym pod linkiem: https://funduszeue.lubelskie.pl/zpr/dokumenty/szczegolowy-opis-priorytetow-programu-fundusze-europejskie-dla-lubelskiego-2021-2027/
Jednocześnie informuję, że na stronie https://funduszeUE.lubelskie.pl w zakładce „Harmonogram naborów” znajduje się aktualny Harmonogram, gdzie wskazane są informacje tj. kto może być wnioskodawcą, data ogłoszenia oraz okres trwania naboru, kwota dofinansowania, obszar geograficzny, Instytucja przyjmująca wnioski o dofinansowanie, sposób wyboru projektów, cel polityki lub cel szczegółowy oraz informacje dodatkowe.
Szczegółowe informacje dotyczące ogłoszonych naborów, w tym Regulamin wyboru projektów do dofinansowania oraz Kryteria wyboru projektów obowiązujące w danym naborze również publikowane są na stronie https://funduszeUE.lubelskie.pl w zakładce „Nabory” danej instytucji.
Należy mieć na uwadze, że przedmiotem zapytań w zakresie procedury wyboru projektów o charakterze ogólnym oraz dotyczących Regulaminu nie mogą być konkretne zapisy czy rozwiązania zastosowane w danym projekcie. Należy jednocześnie pamiętać, że odpowiedź udzielona nie jest równoznaczna z wynikiem oceny projektu.