W punkcie 4.4.2 ust. 3 regulaminu wskazano, że w przypadku ponoszenia wydatków dotyczących cross-financingu do limitu cross-financingu należy wliczyć sumę kosztów bezpośrednich, oznaczonych jako koszty mieszczące się w limicie cross-financingu oraz naliczonych od nich, zgodnie z przyjętą stawką ryczałtową, kosztów pośrednich. W w/ punkcie regulamin naboru jest niezgodny z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 oraz jest wewnętrznie sprzeczny, gdyż: 1) w podrozdziale 2.4 pkt 6) wytycznych wskazano zamknięty katalog kosztów cross-financingu w projektach EFS+: Cross-financing w projektach EFS+ dotyczy wyłącznie: a) zakupu gruntu i nieruchomości, o ile warunki z podrozdziału 3.4 są spełnione, b) zakupu infrastruktury rozumianej jako budowa nowej infrastruktury oraz wykonywanie wszelkich prac w ramach istniejącej infrastruktury, których wynik staje się częścią nieruchomości i które zostają trwale przyłączone do nieruchomości, w szczególności adaptacja oraz prace remontowe związane z dostosowaniem nieruchomości lub pomieszczeń do nowej funkcji (np. wykonanie podjazdu do budynku, zainstalowanie windy w budynku, renowacja budynku lub pomieszczeń, prace adaptacyjne w budynku lub pomieszczeniach), c) zakupu mebli, sprzętu i pojazdów, (…) Wskazany w wytycznych katalog nie obejmuje kosztów pośrednich. 2) w podrozdziale 3.12 pkt 7) wytycznych jednoznacznie zakazano wykazywania w ramach kosztów pośrednich wydatków objętych crossfinancingiem. Regulamin wyboru projektów wprost powtarza w/w zasadę w punkcie 4.3 ust. 10. Tym samym punkt 4.4.2 ust 3 regulaminu jest sprzeczny zarówno z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027, jak i z innymi częściami regulaminu. Proszę o: 1) wyjaśnienie niezgodności pomiędzy regulaminem a wytycznymi oraz pomiędzy punktem 4.4.2 ust. 3 regulaminu i punktem 4.3 ust. 10 regulaminu; 2) jednoznacznego wskazania prawidłowej metodologii wyliczania limitu crossfinancingu dla konkursu nr FELU.10.02-IZ.00-001/23 we wniosku o dofinansowanie, tj. czy limit ten liczony jest automatycznie w generatorze SOWA i nie wymaga to dodatkowych wyliczeń ze strony Wnioskodawcy, czy też Wnioskodawca musi samodzielnie wyliczyć w/w limit i wykazać go we wniosku o dofinansowanie.

Kwestie merytoryczne

Cross-financing może dotyczyć wyłącznie takich kategorii wydatków, bez których realizacja projektu nie byłaby możliwa. Warunkiem kwalifikowalności ww. wydatków jest ich bezpośredni związek z projektem (powiązanie z zakresem merytorycznym projektu). Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027, cross-financing w projektach EFS+ dotyczy wyłącznie trzech grup wydatków:

a) zakupu gruntu i nieruchomości, o ile warunki z podrozdziału 3.4 są spełnione,

b) zakupu infrastruktury rozumianej jako budowa nowej infrastruktury oraz wykonywanie wszelkich prac w ramach istniejącej infrastruktury, których wynik staje się częścią nieruchomości i które zostają trwale przyłączone do nieruchomości, w szczególności adaptacja oraz prace remontowe związane z dostosowaniem nieruchomości lub pomieszczeń do nowej funkcji (np. wykonanie podjazdu do budynku, zainstalowanie windy w budynku, renowacja budynku lub pomieszczeń, prace adaptacyjne w budynku lub pomieszczeniach),

c) zakupu mebli, sprzętu i pojazdów, (…)

Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej wydanym do zmienionych przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowe, do limitu cross-financingu należy wliczyć sumę kosztów bezpośrednich, oznaczonych jako koszty mieszczące się w limicie cross-financingu oraz naliczonych od nich, zgodnie z przyjętą stawka ryczałtową, kosztów pośrednich. Obowiązek wliczenia do limitu cross-financingu kosztów pośrednich zgodnie z przyjętą stawką ryczałtową nie oznacza możliwości finansowania w ramach cross-financingu wydatków z katalogu kosztów pośrednich.

Zgodnie z powyższym, nie zachodzi sprzeczność zapisów Regulaminu wyboru projektów nr FELU.10.02-IZ.00-001/23 z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej aktualnie prowadzi prace mające na celu zmianę aplikacji SOWA EFS umożliwiającą wykazywanie w budżecie projektu wartości kosztów pośrednich objętych limitem cross-financing. Jednakże w ramach naboru nr FELU.10.02-IZ.00-001/23 Wnioskodawca zobowiązany jest do samodzielnego wyliczenia limitu cross-financingu i wykazania go we wniosku o dofinansowanie projektu.

Data zadania pytania: 17.01.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 17.01.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach