W regulaminie, w rozdziale 3.3 Grupy docelowej, w pkt 1, znajduje się zapis, iż: „Zgodnie z zapisami Karty Działania 8.5 Usługi społeczne w SZOP grupę docelową stanowią: kadra realizująca działania w obszarze usług społecznych, migranci i ich otoczenie, opiekunowie faktyczni, osoby narażone na umieszczenie w instytucjach całodobowych lub przebywające w instytucjach całodobowych, osoby z niepełnosprawnościami i ich otoczenie (m.in. rodzina, środowisko lokalne), osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, otoczenie osób dotkniętych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, otoczenie osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym”. Z kolei w tym samym rozdziale, w pkt 6 ION wskazuje dokumenty potwierdzające spełnienie przez uczestnika projektu kryterium kwalifikowalności uprawniające do udziału w projekcie dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Czy w związku z powyższym można przyjąć osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu jako grupę docelową projektu?

Kwestie merytoryczne

Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.08.05-IZ.00-001/25 możliwym do realizacji są m.in. projekty w zakresie wsparcia tworzenia warunków i usług w zakresie opieki osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w miejscu zamieszkania (1b) oraz wsparcia opiekunów faktycznych (nieformalnych) osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym opieka wytchnieniowa, poradnictwo, kształcenie potrzebne do opieki (1c), co oznacza, że osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu mogą stanowić grupę docelową projektu.

Zapisy załącznika nr 8 do Regulaminu wyboru projektów: Szczegółowe zasady realizacji wsparcia w zakresie typów projektów 1 a)-d), 2 „Odbiorcami usług opiekuńczych są osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, czyli osoby, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności życia codziennego”. Zatem usługi opiekuńcze obligatoryjnie musza być skierowane do osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, które wpisują się w kategorię osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Data zadania pytania: 31.03.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 04.04.2025

Pytanie wystepuje w następujących naborach