W w przypadku objęcia wsparciem dla opiekunów prawnych lub faktycznych osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu czy kadry realizującej działania w obszarze usług społecznych możliwe jest realizowanie wparcia dodatkowego np. wsparcie psychologiczne, szkolenia w zakresie prawidłowego udzielania codziennej opieki? Takiego jak np.asystent zdrowienia?

Kwestie merytoryczne

Zgodnie z kryterium specyficznym dostępu nr 9: „Działania zaplanowane w projekcie wynikają z przeprowadzonej diagnozy potrzeb.” W definicji wskazano, że „Projekt powinien być skierowany do grup wymagających określonego wsparcia, w tym opiekunów faktycznych, zgodnie z uzasadnionymi potrzebami oraz na obszarze, na którym występuje ograniczona dostępność usług wynikająca z przeprowadzonej diagnozy.”. Zatem Wnioskodawca zobowiązany jest do przeprowadzenia diagnozy potrzeb w tym zakresie i zaplanować działania projektowe adekwatne do potrzeb opiekunów i w obszarze wsparcia planowanego projektu.

W ramach naboru nie ma możliwości wsparcia kadry realizującej działania w obszarze usług społecznych. Zgodnie z zapisami SZOP, Działanie 8.6 Usługi zdrowotne: „W obszarze zdrowia możliwe będą szkolenia i wsparcie kadr jako element projektu. Wsparcie kadr medycznych i niemedycznych (w tym m.in. kadr administracyjnych i zarządzających) w obszarach istotnych z punktu widzenia funkcjonowania ochrony zdrowia może być udzielane co do zasady jako element projektu (np. w zakresie profilaktyki czy DI usług zdrowotnych). Wsparcie tego rodzaju musi być niezbędne do zrealizowania całości zaplanowanej interwencji (projektu)”. Należy przy tym pamiętać, że „Osoba korzystająca ze wsparcia szkoleniowego w FEL nie otrzymuje jednocześnie analogicznego wsparcia z innych programów finansowanych ze środków polityki spójności”.

Projekty w zakresie typu 2. Wsparcie procesu deinstytucjonalizacji opieki medycznej, w tym: b) w zakresie psychiatrii osób dorosłych powinny być zgodne z reformą psychiatrii i powinny być komplementarne do wsparcia na poziomie krajowym. Asystent zdrowienia jest zawodem przewidzianym przez reformę psychiatrii w zakresie rozwoju opieki środowiskowej. Asystent zdrowienia został uregulowany jako kwalifikacja rynkowa na podstawie Obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 26 maja 2022 r. w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowej "Wspieranie osób doświadczających kryzysów psychicznych w procesie zdrowienia przez osoby z doświadczeniem psychozy (asystent zdrowienia)" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. W tym miejscu zaznaczyć należy, że nie każda osoba może zostać asystentem zdrowienia. W przypadku spełnienia przez projekt warunków określonych w SZOP w zakresie szkoleń (element projektu niezbędny do zrealizowania całości zaplanowanej interwencji) wówczas tego typu kurs mógłby zostać uznany za kwalifikowalny.

Jednocześnie podkreślić należy, że ostateczna ocena kwalifikowalności wydatków w kontekście ich niezbędności i osiągnięcia zaplanowanych celów i założonych wskaźników dokonywana jest na etapie oceny formalno-merytorycznej projektu na podstawie całościowych zapisów wniosku o dofinansowanie projektu.

Data zadania pytania: 20.01.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 27.01.2025

Pytanie wystepuje w następujących naborach