w związku z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie projektu w ramach naboru nr FELU.08.06-IZ.00-003/24 Działania 8.6 Usługi zdrowotne (typ projektu 2 f)) mam pytanie dotyczące personelu, wykonawców usług. Zgodnie z punktem 5 str. 24 „Wnioskodawca zapewnia, że usługi zdrowotne zaplanowane do realizacji w projekcie będą świadczone przez podmioty wykonujące działalność leczniczą uprawnione do tego na mocy prawa powszechnie obowiązującego. Wnioskodawca jest zobowiązany do wskazania we wniosku o dofinansowanie projektu uprawnionego podmiotu/podmiotów, który będzie realizował świadczenia opieki zdrowotnej.” W naszym przypadku wnioskodawca jest podmiotem wykonującą działalność leczniczą uprawnioną z mocy prawa i jest to główna działalność firmy, ale usługi zdrowotne realizowane są na zasadach ścisłej współpracy B2B, każdy fizjoterapeuta, lekarz, rehabilitant, etc. posiada własną działalność gospodarczą i realizuje dla nas usługi. Czy w odniesieniu do wskazanego punktu w WOD powinniśmy wskazać każdego współpracownika B2B i jako personel – na zasadach ścisłej współpracy, i wskazujemy naszą firmę jako wykonawcę usług zdrowotnych, czy traktujemy ich jako usługę zewnętrzną. Jak interpretować zapis „…wskazania we wniosku o dofinansowanie projektu uprawnionego podmiotu/podmiotów, który będzie realizował świadczenia opieki zdrowotnej.” Czy zapis np. wnioskodawca zaangażuje do realizacji usług opieki zdrowotnej firmy xx, yy, aa, bb -Czy to gwarantuje nam zaangażowanie usługodawców B2B do realizacji usług w projekcie i na jakiej zasadzie, partnera, podwykonawcy, personelu? Jak zagwarantować wykonawstwo usług przez wskazanych wykonawców B2B – tym samym gwarantując wysoką jakość usług.

Kwestie merytoryczne

Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 (dalej: Wytyczne) personel projektu to osoby zaangażowane do realizacji zadań lub czynności w ramach projektu na podstawie stosunku pracy i wolontariusze wykonujący świadczenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie; personelem projektu jest również osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą będąca beneficjentem oraz osoby z nią współpracujące w rozumieniu art. 8 ust. 11 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Umowa B2B nie podlega regulacjom prawnym określonym w Kodeksie pracy, natomiast jest to umowa cywilnoprawna zawarta między dwoma firmami. Takie umowy regulują przepisy kodeksu cywilnego. Zatem osoby zarudnione na umowach B2B nie mogą być traktowane jako personel projektu.

Zgodnie z Wytycznymi wykonawca to osoba fizyczna niebędąca personelem projektu, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która oferuje wykonanie robót budowlanych lub obiektu budowlanego, dostawę produktów lub świadczenie usług lub ubiega się o udzielenie zamówienia, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia w projekcie realizowanym w ramach programu.

Wybór wykonawcy do projektu powinien odbywać się zgodnie z zasadą konkurencyjności określoną w Podrozdziale 3.2. Wytycznych: Zasada konkurencyjności, mając na uwadze wskazane zasady w Sekcji 3.2.1. Wyłączenia.

Wskazanie we wniosku o dofinansowanie podmiotów, z którymi Wnioskodawca współpracuje na stałe na podstawie umowy B2B nie jest równozaczne z możliwością zaangażowania tych podmiotów w realizację projektu bez zastosowania wymogów wskazanych w Wytycznych przy zapewnieniu, że będą to podmioty wykonujące działalność leczniczą uprawnione do tego na mocy prawa powszechnie obowiązującego. W celu spełnienia kryterium specyficznego dostępu nr 12: Usługi zdrowotne zaplanowane do realizacji w projekcie będą świadczone przez właściwe podmioty, wystarczającym będzie wskazanie, że Wnioskodawca jest podmiotem wykonujacym działalność leczniczą uprawnionym do tego na mocy prawa powszechnie obowiązującego. Jednakże w przypadku zlecania zadań projektowych Wnioskodawca powinen zapewnić, że również w tym przypadku usługi zdrowotne zaplanowane do realizacji w projekcie będą świadczone przez podmioty wykonujące działalność leczniczą uprawnione do tego na mocy prawa powszechnie obowiązującego. Takie działanie ma na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa i profesjonalizmu usług zdrowotnych zaplanowanych do świadczenia w ramach projektu.

Ponadto w przypadku przygotowania wniosku o dofinansowanie można rozważyć realizację projektu partnerskiego. Zasady oraz sposób wyboru partnerów do projektu zostały określone w art. 39 Ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027.

Data zadania pytania: 21.01.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 28.01.2025

Pytanie wystepuje w następujących naborach