Wg. zał. nr 8 do Regulaminu Rozdział II Punkt 9. "co najmniej 30% UP objętych usł.społ. w społ.lokalnej... stanowią osoby: o znacznym stopniu niepełnosprawności i/lub z niepełnosprawnością sprzężoną i/lub z chorobami psychicznymi i/lub niepełnosprawnością intelektualną. Jakie wytyczne kwalifikowalności do pobytu w Dziennym Domu Pomocy powinien przyjąć wnioskodawca w odniesieniu do pozostałych 70% UP? Czy muszą to być os. dorosłe? w wieku 18+ lub może rekomendujecie Państwo wiek 55+ lub 60+? czy rekomendujecie Państwo miejsca / formy opieki dziennej łączonej?

Kwestie merytoryczne

Zgodnie z brzmieniem kryterium specyficznego dostępu nr 8 Projekt zakłada, że co najmniej 30% uczestników projektu objętych usługami społecznymi świadczonymi w społeczności lokalnej, stanowią wybrane grupy docelowe tj. osoby: a) o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i/lub b) z niepełnosprawnością sprzężoną i/lub c) z chorobami psychicznymi i/lub d) z niepełnosprawnością intelektualną. Instytucja Organizująca Nabór nie wskazuje preferencji co do pozostałych uczestników projektu objętych usługami społecznymi świadczonymi w społeczności lokalnej.

Należy pamiętać, że zgodnie z załącznikiem nr 8 do Regulaminu (Sekcja III.1.2 Dzienny dom pomocy – minimalny standard funkcjonowania) „2. DDP jest ośrodkiem wsparcia przeznaczonym dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, zapewniającym całodzienne usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej oraz społecznej”. Definicję osoby potrzebującej wsparcia w codziennym funkcjonowaniu regulują Wytyczne EFS+, zgodnie z którymi jest to osoba, która ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymaga opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego.

Dodatkowo należy pamiętać, że zgodnie z warunkami wynikającymi z SZOP:

„Wsparcie oferowane w projektach jest dostosowane do indywidualnych potrzeb, potencjału i osobistych preferencji odbiorców tych usług (zwłaszcza w przypadku osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i osób z niepełnosprawnościami). Ponadto niezbędne jest dopasowanie wsparcia dla osób wykluczonych komunikacyjnie”.

Szczegółowe informacje dot. grup docelowych znajdują się w Regulaminie wyboru projektów (Rozdział III, 3.3 Grupy docelowe).

Zgodnie z kryterium specyficznym dostępu nr 4 projekt ma odpowiadać na potrzeby i problemy grupy docelowej, zidentyfikowane na obszarze jego realizacji oraz zakładać świadczenie usług społecznych w pierwszej kolejności na obszarach, gdzie usługi te nie są świadczone bądź dostęp do tych usług jest utrudniony.

Data zadania pytania: 19.05.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 26.05.2025

Pytanie wystepuje w następujących naborach