Wnioskodawca w przypadku projektu, który nie znajduje się w okresie trwałości ma możliwość aplikowania, realizacji i finansowania działań w DDP zgodnie z zakresem wsparcia oraz warunkami obowiązującymi dla naboru nr FELU.08.05-IZ.00-001/25. Niemniej należy pamiętać, że wsparcie w ramach projektu nie może powodować zmniejszenia dotychczasowego finansowania usług asystenckich lub opiekuńczych przez beneficjenta. Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021-2027 (Wytyczne EFS+) należy pamiętać, że „wsparcie dla usług opiekuńczych lub asystenckich prowadzi każdorazowo do zwiększenia liczby miejsc świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz liczby osób objętych usługami świadczonymi w społeczności lokalnej przez danego beneficjenta w stosunku do danych z roku poprzedzającego rok złożenia wniosku o dofinansowanie projektu. Obowiązek zwiększania liczby miejsc świadczenia usług oraz liczby osób objętych tymi usługami nie dotyczy:
a) wsparcia dla usług opiekuńczych świadczonych przez opiekunów faktycznych;
b) wsparcia realizowanego przez CUS (którego skala powinna wynikać z lokalnej diagnozy potrzeb);
c) wsparcia realizowanego uprzednio w ramach programów rządowych.
Obowiązek zwiększania liczby osób objętych usługami nie oznacza zakazu jednoczesnego wsparcia osób dotychczas obejmowanych usługami przez beneficjenta”.
Przy planowanej realizacji działań w DDP należy pamiętać, że musi on spełniać standardy wskazane w załączniku nr 8 do Regulaminu wyboru projektów: Szczegółowe zasady realizacji wsparcia w zakresie typów projektów 1 a-d, 2, Sekcja III.1.2 Dzienny dom pomocy – minimalny standard funkcjonowania. Realizacja wsparcia będzie dopuszczalna o ile zapisy umowy dot. zasad trwałości przedsięwzięcia, w ramach którego został utworzony DDP nie stanowią inaczej.
Data zadania pytania: 10.04.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 15.04.2025