Wskaźniki są głównym narzędziem służącym do monitorowania postępu w realizacji założonych działań i celów projektu, zatem wnioskodawca powinien wybrać wskaźniki adekwatne do zaplanowanego w projekcie wsparcia. Zgodnie z definicją wskaźnika „Liczba utworzonych miejsc świadczenia usług w społeczności lokalnej”, „wskaźnik obejmuje nowo utworzone dzięki wsparciu EFS+ miejsca stacjonarnego świadczenia usług społecznych lub zdrowotnych w społeczności lokalnej”. W opinii ION wskazane w pytaniu planowane usługi opiekuńcze i asystenckie w miejscu zamieszkania osoby nie spełniają definicji tego wskaźnika.
Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027, Sekcja 4.3.1. Usługi opiekuńcze i asystenckie:
„3) Zwiększanie liczby miejsc świadczenia usług opiekuńczych świadczonych niestacjonarnie/w miejscu zamieszkania odbywa się poprzez zwiększanie liczby opiekunów świadczących usługi”.
Ponadto zgodnie z Regulaminem wyboru projektów obowiązującym dla naboru nr FELU.08.07-IZ.00-001/24 i wynikającymi warunkami ze Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (3.2 Typ projektu) pkt 3 ppkt 6) „Wsparcie dla usług opiekuńczych lub asystenckich prowadzi każdorazowo do zwiększenia liczby miejsc świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz liczby osób objętych usługami świadczonymi w społeczności lokalnej przez danego beneficjenta w stosunku do danych z roku poprzedzającego rok złożenia wniosku o dofinansowanie projektu. Obowiązek zwiększania liczby miejsc świadczenia usług oraz liczby osób objętych tymi usługami nie dotyczy: a) wsparcia dla usług opiekuńczych świadczonych przez opiekunów faktycznych; b) wsparcia realizowanego przez CUS (którego skala powinna wynikać z lokalnej diagnozy potrzeb); c) wsparcia realizowanego uprzednio w ramach programów rządowych. Obowiązek zwiększania liczby osób objętych usługami nie oznacza zakazu jednoczesnego wsparcia osób dotychczas obejmowanych usługami przez beneficjenta (typ 1a, b, c, 2, 3)”.
W związku z powyższym właściwym do monitorowania postępu w realizacji założonych działań w postaci usług opiekuńczych i asystenckich w miejscu zamieszkania osoby jest wskaźnik „Liczba osób świadczących usługi w społeczności lokalnej dzięki wsparciu w programie”.
Data zadania pytania: 05.02.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 12.02.2025