Zgodnie z brzmieniem kryteriów wyboru: Projekt zakłada realizację typu projektu nr 7 Kompleksowe działania służące wydłużeniu zdolności do pracy osób starszych, uwzględniające zarządzanie wiekiem, w przedsiębiorstwach poprzez upowszechnianie mentoringu w miejscu pracy, rozwijanie kompetencji osób starszych, promowanie zdrowego i aktywnego starzenia się. a następnie: Kryt. 10 Zaplanowane w projekcie działania w zakresie promowania zdrowego i aktywnego starzenia się nie obejmują kosztów leczenia. Działania w zakresie promowania zdrowego i aktywnego starzenia się nie mogą obejmować kosztów leczenia. Finansowanie usług zdrowotnych jest możliwe w zakresie działań o charakterze diagnostycznym lub profilaktycznym. Wnioskodawca zaplanował m.in. innymi usługi edukacyjne w zakresie zdrowego odżywiania osób po 50 r.ż. Jest to działanie o charakterze edukacyjnym. Prowadzone będzie w formie szkoleń i indywidualnych spotkań. Czy takie działania (realizowane przez dietetyka) są rozumiane jako usługi zdrowotne? I czy wobec tego muszą być realizowane przez podmioty lecznicze? Jako instytucja działająca w sferze edukacji współpracujemy na stałe z dietetykiem (personel). Możemy zatem przeprowadzić wsparcie edukacyjne za pośrednictwem własnego personelu. Nie posiadamy jednak wpisu do rejestru placówek leczniczych. Czy spotkania z dietetykiem jest w Państwa opinii usługą zdrowotną, która winna być wykonana przez podmiot leczniczy? Czy też możemy to zakwalifikować jako działanie edukacyjne o charakterze profilaktycznym i wówczas nie zlecać tego działania podmiotowi zewnętrznemu, tylko zrealizować wsparcie we własnym zakresie.

Kwestie merytoryczne

Zgodnie z definicją wskazaną w Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027: „usługa zdrowotna – każde świadczenie opieki zdrowotnej, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”.

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych definiuje świadczenie zdrowotne jako działanie służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działanie medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich udzielania.

Zaproponowane działanie tj. usługi edukacyjne w zakresie zdrowego odżywiania się po 50 r.ż. prowadzone w formie szkoleń oraz indywidualnych spotkań jest zaliczane do profilaktyki wczesnej i polega głównie na edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia, mającej na celu zwiększenie poziomu wiedzy oraz świadomości. Niniejsze działania mogą być realizowane nie tylko przez dietetyków, ale również edukatorów zdrowotnych czy profilaktyków.

Zatem mając na względzie Ustawę z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz zaproponowane działania tj. usługi edukacyjne w zakresie zdrowego odżywiania się skierowane do osób po 50 r.ż. prowadzone w formie szkoleń oraz indywidualnych spotkań z dietetykiem informuję, że niniejsze działania mieszczą się w zakresie definicji usług zdrowotnych, a zgodnie z definicją Kryterium specyficznym dostępu nr 10 Wnioskodawca powinien zapewnić, że usługi zdrowotne zaplanowane do realizacji w projekcie będą świadczone przez podmioty wykonujące działalność leczniczą uprawnione do tego na mocy prawa powszechnie obowiązującego.

Data zadania pytania: 28.11.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 02.12.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach