Zgodnie z definicją kryterium specyficznego dostępu nr 1, Wnioskodawcą uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie jest organizacja społeczeństwa obywatelskiego, rozumiana jako podmiot, reprezentujący społeczeństwo obywatelskie wskazany w Wytycznych dotyczących realizacji zasady partnerstwa na lata 2021-2027 (Podrozdział 5.1 pkt 1 ppkt c) o zasięgu regionalnym (wojewódzkim) lub lokalnym statutowo działająca w obszarze edukacji przedszkolnej i/lub szkolnej (ogólnej i/lub zawodowej). Ponadto zgodnie z definicją kryterium specyficznego dostępu nr 5, Wsparcie w projekcie jest skierowane do organizacji społeczeństwa obywatelskiego, w szczególności do przedstawicieli (osób zatrudnionych w organizacjach, współpracujących na podstawie umów cywilnoprawnych oraz wolontariuszy) organizacji społeczeństwa obywatelskiego, posiadających siedzibę na obszarze województwa lubelskiego, które:
1) posiadają strukturę organizacyjną,
2) zostały formalnie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile przepisy ustawy na podstawie której działa dany podmiot nie stanowią inaczej,
3) są strukturalnie niezależne od władz publicznych (zwłaszcza w wymiarze organów założycielskich, kontroli udziałów, nadzoru właścicielskiego),
4) mają niezarobkowy charakter organizacji,
5) statutowo działają w obszarze edukacji przedszkolnej i/lub szkolnej (ogólnej i/lub zawodowej);
6) cechują się suwerennością i samorządowością,
7) posiadają dobrowolność przynależności.
Spełnienie powyższych wymogów będzie stanowiło przedmiot oceny formalno-merytorycznej projektu.
Jeżeli istnieją podmioty, które są zrzeszone w organizacji możliwe jest objęcie wsparciem również ich pracowników i wolontariuszy. Warunkiem jest jednak, aby uczestnicy projektu byli formalnie związani z tymi organizacjami (np. jako pracownicy, współpracownicy lub wolontariusze), tj. spełniali warunek pozostawania w stosunku zatrudnienia, w formie zaangażowania w ramach umów cywilno-prawnych lub wolontariatu z danym cechem rzemiosła.
Dodatkowo należy pamiętać, że zgodnie z Rozdziałem 3.2 Regulaminu wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.10.07-IZ.00-001/25: Projekt ma zakładać wzmocnienie potencjału organizacji społeczeństwa obywatelskiego związanego z uczestnictwem organizacji społeczeństwa obywatelskiego w działaniach na rzecz edukacji przedszkolnej i/lub szkolnej (ogólnej i/lub zawodowej) w województwie lubelskim.
W związku z powyższym wsparcie udzielone podmiotom (ich przedstawicielom), zrzeszonym w Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie, powinno wzmacniać potencjał Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie, pod warunkiem, że spełnia ona definicję organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Uzasadnienie tej kwestii powinno zostać uwzględnione we wniosku o dofinansowanie projektu. Należy mieć również na uwadze, że Wnioskodawca nie może pełnić roli operatora wsparcia dla innych organizacji społeczeństwa obywatelskiego.